11.05.2012 16:06:00

ZYXEL P-661HNU-F1 Modemlerde Port Yönlendirme

ZYXEL P-661HNU-F1 Modemlerde Port Yönlendirme Resimli Anlatım


ZYXEL P-661HNU-F1 Adsl modemlerde port yönlendirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edin. Port yönlendirme ile ilgili karşılaştığınız problemler ile ilgili bölümümüzden yardım alabilirsiniz.


İnternet tarayıcınızın(Internet Explorer, Mozilla, Firefox vb.) adres satırına 192.168.1.1 adresini girin. Sonraki ekran kullanıcı adı ve şifre soracaktır. Kullanıcı adına admin, şifre kısmına da 1234 girin. Bazı modemler şifre olarak servis sağlayıcıların kendi belirledikleri şifreleri kullanmaktadırlar. Yukarıdaki şifre ile giriş yapamazsanız ADSL modem şifrelerini öğrenmek için: ADSL Modem Şifreleri bölümümüze bakabilirsiniz.


Port Yönlendirme, ADSL Modem IP Adresi


Karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Ağ Ayarları, daha sonrada NAT linkine tıklayınız. “Port Yönlendirmesi” sekmesinde “Yeni kural ekle” butonuna basınız. Açılan penceredeki alanların açıklamaları aşağıdaki gibidir.
P-661HNU-F1_nat

Bu ekranda yönlendirme istediğimiz port numaralarını giriyoruz.

1. “Hizmet Adı” bölümünden var olan bir portu (WWW, FTP vb..) seçebilir veya kendiniz bir port belirtmek istiyorsanız “Kullanıcı Tanımlı” seçeneğini kullanınız.
2. “WAN Arayüzü” bölümünde bu yönlendirmenin hangi arayüzden çalışmasını istediğinizi belirtiniz.
3. “Başlangıç Port” alanına yönlendirmek istediğiniz port aralığının başlangıç portunu yazınız.
4. “Bitiş Port” alanına yönlendirmek istediğiniz port aralığının bitiş portunu yazınız. Tek bir port yönlendirmek istiyorsanız her 2 alana aynı değeri yazınız.
5. “Dönüştürme Başlangıç Port” alanına bu porta gelen başlangıç portu isteğinin yerel ağa aktarılırken hangi porta dönüştürülmesi gerektiğini belirtiniz.
6. “Dönüştürme Bitiş Port” alanına bu porta gelen bitiş portu isteğinin yerel ağa aktarılırken hangi porta dönüştürülmesi gerektiğini belirtiniz.
7. “Sunucu IP Adresi” alanına yönlendirmek istediğiniz port(lar)ın yerel ağda hangi bilgisayara yönlendirilmesi gerektiğini yazınız.
8. “Protokol” alanından yönlendirmek istediğiniz port(lar)ın hangi protokol olduğunu belirtiniz.(TCP, UDP, TCP/UDP)
9. “Uygula” butonuna basarak port yönlendirme ayarlarını kaydediniz.Kullandığınız programlara ve cihaza göre port numaraları değişebilmektedir. Arama motorlarında "Pragram ismi/cihaz ismi port?" şeklinde arama yaparak programınızın veya cihazlarınızın hangi portu kullandığını öğrenebilirsiniz.

Port yönlendirmesi yapacağınız bir bilgisayarsa ip adresini aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz.

Başlat'a tıklayıp CMD yazın ve Enter tuşuna basın. Komut Satırına ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: port yönlendirme, zyxel modem port yönlendirme, zyxel p661hnu f1 port açma, ztxel prestige port yönlendirme, zyxel p661hnu f1 port yönlendirme,