11.05.2012 12:11:00

Yazılım Tuzakları, İntenet güvenliği

Yazılım Tuzakları ve Krorunma Yöntemleri


Casus yazlımlar bilgisayarınıza yüklü, sizin bilgilerinizi alan ve gizli olarak çalışan yazılımlardır. Siz güvenli bir internet sitesinden alışveriş yaparken girdiğiniz bilgiler bu yazılımlar tarafından toplanabilmektedir. Casus yazılımlar genellikle bilgisayarınıza yasal olarak yüklendir. Çünkü siz onay vermişsinizdir. Bir yazılım yüklenirken sizden lisans sözleşmesini kabul etmenizi ister. Bu sözleşmede sizden bu yazılımlara izin verdiğinizi onaylamanızı istiyor olabilirler. Bazı casus yazılımlar ise oldukça tehlikelidirler. Bu yazılımlar gizli bilgileriniz çalabilir, bilgisayarınızı çökertebilirler. 

Casus bir yazılımı çalıştırıldığında sisteminize birçok başka dosya kopyalar. Bu dosyaların bazıları o kadar iyi saklanmıştır ki bulup silmek oldukça zordur. Bazıları işlerini hemen gerçekleştirerek kişisel bilgileri karşı tarafa gönderir. Diğerleri sisteminize başka yazılımlar yükler. Bu ağ kaynaklarının kullanılmasına neden olur ve silinmesini zorlaştırır.Casus Yazılım Türleri

Adware
Bu tür yazılımlar reklam amaçlıdır. Yüklendiği bilgisayarın kullanıcısına devamlı reklamlar göstermektedir. 

Dailer
Kullanıcının internet bağlantısını başka bir ISP’ye yönlendirmeye çalışıp kar sağlamayı amaçlayan programlardır.

Şifre Kırıcılar
Şifre kırıcılar, unutulan veya kaybolan şifreleri bulmak amacıyla kullanılan yardımcı programlardır. Bu tip programlar bilgilerinizi çalabilir.

Key-Logger
Bu tüp programlar bilgisayarınıza yerleşir. Sizin klavyede bastığınız tuşları kaydederler.


Şaka
Bazı yazılımlarsa şaka amaçlı veya korkutma amaçlı olarak yapılabilir.Casus Yazılımlardan Nasıl Kurtuluruz?

Kullandığınız işletim sisteminin güncellemelerini otomatik olarak yapmasını sağlayın. Windows işletim sisteminde siz kapatmadıysanız güncellemeler otomatik olarak yapılmaktadır.  Mutlaka bir güvenlik programı bilgisayarınızda yüklü olsun. TTNET abonelerine bu konuda anti virüs desteği saplamaktadır. MCAFEE firmasının güvenlik ürünleri satın alabiliyorsunuz. Limitsiz paket müşterilerine bu program ücretsiz olarak verilmektedir.  Bir yazılımı bilgisayarınıza yüklerken karşınıza çıkan güvenlik sözleşmesini mutlaka okuyun. Şüphelendiğiniz bir durum varsa yazılımı yüklemeyin. İşletim sisteminizi yönetici olarak kullanmayın. Sadece güncellemeler vb. durumlar için yönetici olarak oturum açın.  Günlük işlerinizi normal kullanıcı ile yapın.  Bilgisayarınıza ihtiyacınız olan yazılımları yükleyin. Gereksiz ekran korucu tarzı programları yüklemeseniz de olur.


 

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: yazılım tuzakları, yazılım tuzaklarından korunma, internet güvenliği, güvenli internet org, internette güvenlik önlemleri,