22.01.2013 16:51:00

TP-LINK TD-W8101G Modem Port Yönlendirme

TP-LINK TD-W8101G Modemlerde Port Yönlendirme ayarları.


TP-LINK TD-W8101G Adsl modemlerde port yönlendirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edin. Port yönlendirme ile ilgili karşılaştığınız problemler ile ilgili bölümümüzden yardım alabilirsiniz.


İnternet tarayıcınızın(Internet Explorer, Mozilla, Firefox vb.) adres satırına 192.168.1.1 adresini girin. Sonraki ekran şifre soracaktır. Kullanıcı adı "admin" şifre "ttnet" olarak girin. Bazı modemler şifre olarak servis sağlayıcıların kendi belirledikleri şifreleri kullanmaktadırlar. Yukarıdaki şifre ile giriş yapamazsanız ADSL modem şifrelerini öğrenmek için: ADSL Modem Şifreleri bölümümüze bakabilirsiniz.


Port Yönlendirme, ADSL Modem IP Adresi


Karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Menüden sırası ile Gelişmiş Ayar > NAT > Sanal Sunucu linklerine tıklayın. Sanal Sunucu (LAN üzerinde) NAT ardındaki sunucu ya da sunuculardır, örneğin Web Sunucusu ya da FTP Sunucusu, NAT ağınızı dış dünyaya tek bir makine olarak sunmasına rağmen, dış dünyaya görünebilir yapabilirsiniz.

TP-LINK TD-W8101G Nat


TP Link Port Yönlendirme
Açıklamalar
Kural Dizini: Bu VC için Sanal sunucu kural dizini. En fazla 10 kural belirleyebilirsiniz. Tekli IP’ye sahip tüm VC’ler aynı Sanal Sunucu kurallarını kullanacaktır.
Uygulama: Sanal sunucular LAN’ınızda kamu hizmetleri kurulumu için kullanılabilir.
Protokol: Bu uygulama için kullanılan protokol.
Başlangıç & Bitiş Port Numarası: İletmek istediğiniz spesifik Başlangıç ve Bitiş Port numaralarını giriniz. Tek bir port ise, Bitiş port numarasını Başlangıç port numarası olarak girebilirsiniz. Örneğin, FTP Sanal sunucuyu ayarlamak istiyorsanız, başlangıç ve bitiş port numarasını 21 olarak belirleyebilirsiniz.
Yerel IP Adresi: LAN üzerinde Sanal Sunucular için IP Adresi giriniz.
Sanal Sunucu Listesi: Kurduğunuz Sanal Sunucu bilgilerini gösterir.


Bir sanal sunucu girişi eklemek için:
“Sanal Devreyi” seçiniz ve “Sanal Sunucu”’yu seçiniz.
Not: Tekli IP’ye sahip VC’ler için Tekli’yi seçiniz; çoklu IP’ye sahip VC’ler için Çoklu opsiyonunu seçiniz.
Kural için Kural Dizinini seçiniz.
Açılır listeden istediğiniz uygulamayı seçiniz, protokol ve port numarası karşılık gelen alana otomatik olarak eklenecektir, sanal sunucu için sadece IP adresini yapılandırmanız gerekmektedir; Uygulama listesi istemiş olduğunuz servisi içermez ise, lütfen Port numarasını, IP Adresini ve Protokolü elle yapılandırınız.
Girişin geçerli olabilmesi için KAYDET butonuna tıklayınız ve kaydedilmiş olacaktır.
Girişler için diğer işlemler Şekil 4-23’te gösterilmiştir:
Atanan girişin dizinini giriniz, girişi silmek için DELETE (SİL) butonuna tıklayınız.
Önceki ekrana geri dönmek için Geri butonuna basınız.
Şu anda yaptığınız yapılandırmayı iptal etmek için İPTAL butonuna basınız.Port Yönlendirmeleri ile ilgili yardım

Kullandığınız programlara ve cihaza göre port numaraları değişebilmektedir. Arama motorlarında "Pragram ismi/cihaz ismi port?" şeklinde arama yaparak programınızın veya cihazlarınızın hangi portu kullandığını öğrenebilirsiniz.

Port yönlendirmesi yapacağınız bir bilgisayarsa ip adresini aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz.

Başlat'a tıklayıp CMD yazın ve Enter tuşuna basın. Komut Satırına ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.

Port yönlendirmelerde istenen IP lokal IP'dir. İnternetteki IP sorgulama siteleri üzerinden yaptığınız IP sorgulamalarında verilen değer Dış IP'nizdir. Port yönlendirmesinde dış IP'nizi modeme girerseniz yönlendirme çalışmayacaktır.

Port Yönlendirme Nedir?
NAT'ın en çok kullanılan uygulaması “Port Yönlendirme”dir. Port yönlendirme ile Internet'ten global IP adresinize, yani modeminize belirli bir porta gelen veri paketleri yerel ağınız içerisindeki –global/gerçek bir IP adresi olmayıp sadece bir lokal IP adresi olan- bir bilgisayarın aynı portuna aktarılır. Internet'teki bazı popüler “peer-to-peer” (kullanıcıdan kullanıcıya) bağlantıya dayalı programlar (Emule, Kazaa, VPN, Uzak Masaüstü gibi), port yönlendirme sayesinde modeminizden geçerek bilgisayarlarınıza ulaşır.


Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: port yönlendirme, tp-link port yönlendirme, tp-link port açma, adsl modem port yönlendirme, modem port açma tplink,