11.05.2012 12:50:00

Online Alışveriş İpuçları, İnternet Güvenliği

İnternette Online Alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken ipuçları


İnternetten online alışveriş yaparken aşığı da verilen birkaç tavsiyeyi dikkate alabilirsiniz.

Alışveriş yaptığınız istemin tasarımına dikkat edin. Devamlı hata veren, aşırı kişisel bilgiler isteyen, düşük kaliteli resimler vb. içeren sitelere karşı çok dikkatli olun ve bu sitelerden alışveriş yapmamaya özen gösterin. 

Tanımadığınız birinden gelen bir e-posta içindeki linke tıklamak daima kötü bir seçim olacaktır, ancak özellikle bir spam e-posta içinde reklamı yapılan bir siteden alışveriş yapmak çok daha kötü bir seçimdir. Alışveriş yapacağınız siteyi bulmak için arama motorlarını kullanmaya özen gösterin. 

Alışveriş yaptığınız sitede bilgilerinizin iletilmesinde güvenlik kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin. Kredi kartı ve kişisel bilgilerinizi girdiğiniz sayfanın “http” yerine “https” ile başlayıp başlamadığını kontrol edin. “https” ile başlayan siteler güvenli bir şifreleme yöntemi kullanarak bilgilerinizi istiyor demektedir. 

Ödeme için PayPal gibi ortak ödeme sitemlerini de tercih edebilirsiniz. Bu sitemlerde kredi kartı bilgilerinizi alışveriş yaptığınız firma ile paylaşmak zorunda kalmazsınız. Ödemelerinizi sanal kredi kartı ile de yapabilirsiniz. Bankanızdan alacağınız sanal kredi kartınızın limitlerini kendiniz belirliyorsunuz. Alışveriş yapacağınız tutar kadar sanal kredi kartınıza bakiye yüklerseniz kredi kartı bilgileriniz çalınsa dahi sanal kartınızda bakiye olmadığı için izinsiz çekim yapılamayacaktır.
Alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de bu işlemleri yaptığımız bilgisayarlardır. Ortak kullanım alanlarındaki bilgisayarlardan alışveriş yapmamaya özen gösterin. Bu tür bilgisayarlarda casus yazılım bulunma olasılığı oldukça fazladır.

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: online alışveriş ipuçları, online alışveriş tavsiyeler, internetten alışveriş tavsiyeler, güvenli alışveriş, internetten güvenli alışveriş yöntemleri,