11.05.2012 11:23:00

Kimlik Hırsızlığı ve Korunma, İnternette Güvenlik

Kimlik Hırsızlığı ve Korunma, İnternette Güvenlik


Kimlik Hırsızlığı Nedir?
Bir başkasının üçüncü şahısları ve bilgi işlem sistemlerini kendisinin söz konusu kişi olduğuna ikna ederek yanıltmasına,  dolandırıcılığa olanak verecek bilgilere ulaşmasına “kimlik hırsızlığı” denir.

Çok çeşitli yöntemlerle kimlik bilgileriniz çalınabilir. İnternete girdiğiniz kütüphane ve kafelerde, halka açık yerlerde yaptığınız konuşmalardan, kredi karlı ile alışveriş yaptığınız şirketten vb. birçok yöntem ile size ait bilgiler toplanıp daha sonra dolandırıcılık amacı ile kullanılabilmektedir. İnternet üzerinden de bu tür kimlik hırsızlığı faaliyetleri oldukça artmıştır. Dolandırıcılar özellikle spam e-postalarla bunu yapmaya çalışmaktadırlar.  Örneğin: Bankanızdan geliyormuş gibi gözüken e-postalar sizden “bilgilerinizi güncellemeniz gerekiyor” , “hesabınız tehlikede” gibi mesajlarla kimlik bilgilerini yazacağınız sayfalara yönlendiriyorlar. Bu şekilde bilgilerinizi dolandırıcılara vermiş oluyorsunuz. Kimlik Hırsızlığından Korunma

Sizden istenen bilgi taleplerine karşı her zaman temkinli davranın. Kişisel bilgilerinizi sadece güvenilir ve ilişkiniz dolayısıyla ihtiyacı olan kişilere verin. Kişisel bilgilerin açık edilme riskini gördüğümüzde gerekli önlemleri almalıyız. Bilgilerimizin çalındığını anladığımız zaman bunu gerekli mercilere bildirmemiz ve bilgilerimizi(şifre vb.) değiştirmemiz gerekir.

 

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: kimlik hırsızlığı, interntte güvenliği, güvenli internet, ttnet destek, adsl yardım,