10.05.2012 15:15:00

İnternet Güvenliği, 8-10 Yaş Çocuklar İçin Öneriler

İnternet Güvenliği, 8-10 Yaş Çocuklar İçin Öneriler


Bu yaştaki çocuklar kendilerinden büyük çocukların aktivitelerine oldukça fazla ilgi duymaktadırlar. Aynı zamanda bu yaştaki çocuklar başkalarına güvenmeye eğilimlidirler ve otoriteyi sorgulama eğilimleri yoktur. İnternette gezinme ve oyun oynama en çok kullandıkları aktivitelerdendir.  Chat gibi sohbet odaları ve mesajlaşma programları bu yaştaki çocuklar için kesinlikle uygun değildi. Çocuğunuzun bu tür uygulamaları kullanmasına izin vermeyin. 

8-10 yaşında çocuğunuz varsa aşağıdaki tavsiyelere bakabilirsiniz.
Çocuğunuz internete girdiği zaman yanında sizde olun. Girebileceği web sitelerinin bir listesini oluşturun ve sadece sizin onayladığınız web sitelerine girmesini sağlayın. Bilgisayarınızı ortak kullanım alanınıza yerleştirin. Bilgisayarınıza ebeveyn kontrol yazılımı yükleyin. Arama motorlarının güvenli arama özelliklerini kullanım. Birçok arama motorunun bu konuda çeşitli seçenekleri bulunmaktadır. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaştıklarında size bilgi vermelerini tembihleyin.  Çocuğunuz ile çevrim içi olduğu zaman neler yaptığı konusunda konuşun.  Bir web sitesi çocuğunuzdan belli bilgiler girmesini istiyorsa bunu önce çocuğunuz size söylemelidir. Bu konuda çocuğunuzu tembihleyin.  İnternette ne tür zararlar görebileceği konusunda çocuğunuza bilgi verin. Sohbet uygulamalarını kullanmasını engelleyin. Çocuğunuzun internette gezindiği siteleri takip edin. Bunu internet tarayıcınızın geçmiş bölümünden görebilirsiniz.

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: çocuklar için internet güvenliği, 8-10 yaş internet güvenliği, güvenli internet, internette güvenlik, internet güvenliği çocuklar için,