17.12.2012 12:21:00

Huawei HG521 Modemlerde Port Yönlendirme

Huawei HG521 Modemlerde Port Yönlendirme Resimli Anlatım


Huawei HG521Adsl modemlerde port yönlendirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edin. Port yönlendirme ile ilgili karşılaştığınız problemler ile ilgili bölümümüzden yardım alabilirsiniz.


İnternet tarayıcınızın(Internet Explorer, Mozilla, Firefox vb.) adres satırına 192.168.1.1 adresini girin. Sonraki ekran şifre soracaktır. Kullanıcı adı "admin" şifre "ttnet" olarak girin. Bazı modemler şifre olarak servis sağlayıcıların kendi belirledikleri şifreleri kullanmaktadırlar. Yukarıdaki şifre ile giriş yapamazsanız ADSL modem şifrelerini öğrenmek için: ADSL Modem Şifreleri bölümümüze bakabilirsiniz.


Port Yönlendirme, ADSL Modem IP Adresi


Karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Sol taraftaki menüden sırası ile Ayarlar > NAT > Port Yölendirme linklerine tıklayın. Nat ayarları Türkçe kullanımı ile port yönlendirme, sanal sunucu veya port açma gibi isimleri bulunmaktadır. Kullanım alanı dışarıdan gelen istekleri istediğimiz bir bilgisayara yönlendirmektedir.

Airties Air 5340 Nat
Açıklamalar
Arabirim: Port yönlendirme için kullanacağınız ara yüzü gösterir.
Dış port/Dış bitiş port: Internet tarafından iç tarafa yönlendirmek istediğiniz port numarasını yazınız.
Yerel Sunucu IP adresi: Yönlendirmek istediğiniz PC’nin IP adresini yazınız. IP kameranıza veya başka bir cihaza yönlendirme yapcaksanız, o cihazın ip adresini girmeniz gerekiyor.
İç port/iç bitiş port: Yerel ağ tarafında yönlendirmek istediğiniz port numarasını yazınız.
Uzak Sunucu IP adresi: Uzak sunucuya ulaşacak bilgisayarın IP adresini bu bölüme yazınız. Bu bölüme yazdığınız IP adresi dışındaki bir bilgisayar sunucuya bağlanamaz. Boş geçebilirsiniz.
Eşleştirme adı: Tanımlanan kuralın adını gösterir. Herhangi bir isim girebilirsiniz.

"Uygula" linkine tıkladığınız port yönlendirme yarları tamamlanmış olur.Port Yönlendirmeleri ile ilgili yardım

Kullandığınız programlara ve cihaza göre port numaraları değişebilmektedir. Arama motorlarında "Pragram ismi/cihaz ismi port?" şeklinde arama yaparak programınızın veya cihazlarınızın hangi portu kullandığını öğrenebilirsiniz.

Port yönlendirmesi yapacağınız bir bilgisayarsa ip adresini aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz.

Başlat'a tıklayıp CMD yazın ve Enter tuşuna basın. Komut Satırına ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.

Port yönlendirmelerde istenen IP lokal IP'dir. İnternetteki IP sorgulama siteleri üzerinden yaptığınız IP sorgulamalarında verilen değer Dış IP'nizdir. Port yönlendirmesinde dış IP'nizi modeme girerseniz yönlendirme çalışmayacaktır.

Port Yönlendirme Nedir?
NAT'ın en çok kullanılan uygulaması “Port Yönlendirme”dir. Port yönlendirme ile Internet'ten global IP adresinize, yani modeminize belirli bir porta gelen veri paketleri yerel ağınız içerisindeki –global/gerçek bir IP adresi olmayıp sadece bir lokal IP adresi olan- bir bilgisayarın aynı portuna aktarılır. Internet'teki bazı popüler “peer-to-peer” (kullanıcıdan kullanıcıya) bağlantıya dayalı programlar (Emule, Kazaa, VPN, Uzak Masaüstü gibi), port yönlendirme sayesinde modeminizden geçerek bilgisayarlarınıza ulaşır.


Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: huawei hg521 nat ayarları, huawei hg521 port yönlendirme, huawei hg521 modem yardım, huawei port yönlendirme, ttnet modem port yönlendirme,