17.12.2012 11:49:00

Huawei HG253 Modemlerde Port Yönlendirme

Huawei HG253 Modemlerde Port Yönlendirme Resimli Anlatım


Huawei HG253 Adsl modemlerde Turkcell Superonline için port yönlendirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edin. Port yönlendirme ile ilgili karşılaştığınız problemler ile ilgili bölümümüzden yardım alabilirsiniz.


İnternet tarayıcınızın(Internet Explorer, Mozilla, Firefox vb.) adres satırına 192.168.1.1 adresini girin. Sonraki ekran şifre soracaktır. Kullanısı adına "admin" şifre kısmına "superonline" yazarak "Giriş Yap" düğmesine tıklayın. Yukarıdaki şifre ile giriş yapamazsanız ADSL modem şifrelerini öğrenmek için: ADSL Modem Şifreleri bölümümüze bakabilirsiniz.


Port Yönlendirme, ADSL Modem IP Adresi


Karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Üst menüdeki port yönlendirme linkine tıklayınız. Gelen sayfada port bilgilerinizi ve kullanıcı IP adresinizi girerek kaydediniz.

Huawei HG253 Port Yönlendirme

Örnet Port Yönlendirme Konfigürasyonu

Masaüstü bilgisayarınıza 4000 nolu portu yönlendirmek istediğinizi varsayalım. Bilgisayarınızın yerel ağdaki ip adresi 192.168.1.10 olsun.

Arayüz için kullandığınız VLAN?i seçiniz. (Örn. WAN2_INTERNET)
Adım 2 Yerel ağınızdaki kullanacağınız bilgisayarın veya cihazın kullanacağı protokolü, protokol bölümünden TCP veya UDP olarak seçiniz.
Adım 3 Dış başlangıç ve bitiş portları olarak 4000 yazınız.
Adım 4 Yerel kullanıcı bölümüne yerel ağdaki bilgisayarın veya cihazın kullandığı IP adresi olan 192.168.1.10 IP adresini yazınız.
Adım 5 İç Port bölümüne uygulamanın kullanacağı İç Port numarası olan 4000 portunu yazınız. Adım 6 Son olarak tanımlayacağınız kurala isim veriniz ve sayfanın altındaki Uygula butonuna basınız.

Uygulama bölümünden hazır port yönlendirme uygulamarı ile tanım girmeden bu işlemleri de gerçekleştirenbilirsiniz.

Port Yönlendirmeleri ile ilgili yardım
Kullandığınız programlara ve cihaza göre port numaraları değişebilmektedir. Arama motorlarında "Pragram ismi/cihaz ismi port" şeklinde arama yaparak programınızın veya cihazlarınızın hangi portu kullandığını öğrenebilirsiniz.

Port yönlendirmesi yapacağınız bir bilgisayarsa ip adresini aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz.

Başlat'a tıklayıp CMD yazın ve Enter tuşuna basın. Komut Satırına ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.

Port yönlendirmelerde istenen IP lokal IP'dir. İnternetteki IP sorgulama siteleri üzerinden yaptığınız IP sorgulamalarında verilen değer Dış IP'nizdir. Port yönlendirmesinde dış IP'nizi modeme girerseniz yönlendirme çalışmayacaktır.

Port Yönlendirme Nedir?
NAT'ın en çok kullanılan uygulaması “Port Yönlendirme”dir. Port yönlendirme ile Internetten global IP adresinize, yani modeminize belirli bir porta gelen veri paketleri yerel ağınız içerisindeki –global/gerçek bir IP adresi olmayıp sadece bir lokal IP adresi olan- bir bilgisayarın aynı portuna aktarılır. Internet?teki bazı popüler “peer-to-peer” (kullanıcıdan kullanıcıya) bağlantıya dayalı programlar (Emule, Kazaa, VPN, Uzak Masaüstü gibi), port yönlendirme sayesinde modeminizden geçerek bilgisayarlarınıza ulaşır.


Yorumlar

1x1x    15.06.2015 14:37:07

merhaba ben 3cx programına modem sorunu ile giremiyorum huavei modem kullanıyorum port açtım fakat olmadı ilgisi olan var mı?

Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: huawei hg253 nat ayarları, huawei hg253 port yönlendirme, adsl yardım, adsl modem port yönlendirme, turkcell superonline port yönlendirme,