10.05.2012 10:36:00

Gençlerin İnternetteki Yaşamları, İnternet Güvenliği Yardımı

Gençlerin İnternetteki Yaşamları, İnternet Güvenliği Yardımı


Çocuğunuz bilgisayar başına geçtiğinde bilgisayarında ve internette neler yapıyor biliyor musunuz? 

Ergen yaştaki çocuklarınızın neler yaptığı konusunda bilgiler öğrenebiliriz, fakat tamamen neler yaptığını bilmeyiz. Sohbet mi ediyor? Yoksa bir takım olumsuz davranışlarda mı bulunuyor?
 
Gençlerin internette neler yaptığı konusunda güvenlik yazılımları üreten MCAFEE firması tarafından bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma gençlerin internetteki gizli yaşamlarından neler yaptığı konusunda bilgiler sağlamaktadır. Bu araştırmaya göre gençlerin interneti iletişim ve program indirmede daha çok kullandığı belirtiliyor. Bu araştırma ile ilgili yapılan ankette katılımcıların %80’i interneti ödevleri için araştırma yapmak amacıyla kullandıklarını belirtmiştir. Gençlerin %61’i internette oyun oynadıklarını belirtmiştir. Ankete katılan 16-17 yaş aralığındaki çocukların %81’i sosyal bir ağda en az bir adet hesabının olduğunu söylemiştir. Çocukların %53’ü internetten video indirdiğini belirtmiştir. Ankete katılan çocukların %98’i internette güvenli bir şekilde online olduklarını belirtmelerine rağmen bir takım risk taşıyan davranışlar içerisinde olmaktadırlar. Çocukların %28’i bilgisayarlarına virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaştığını ve %14’ü şifrelerini arkadaşları ile paylaştıklarını söylemektedir. 16-17 yaş aralığındaki gençlerin %45’i ebeveynlerinin bilgisi dışında program ve x sınıfı ürünler indirmektedirler. 

Çocuklar internet dünyasındaki etkileşimlerinde birçok tehlike ve olumsuz davranışlara maruz kalabilmektedirler. Bu konuda öncelikle çocuğunuz ile tehlikeler ve bunlardan korunmak için neler yapılabileceği konusunda konuşmanız büyük önem taşımaktadır.


Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: gençler ve internet, ttnet güvenlik, internet güvenliği, güvenli internet, internette güvenlik,