ADSL
 
ADSL
.
.
  Ana Sayfa  
  Adsl Başvuru  
  Adsl Kampanyaları  
  Adsl Tarifeleri  
  Telefon Başvurusu  
  TTNet Tarife Değişikliği  
  TTNet Servisleri  
  Adsl Yardım ve Servisler
  Adsl Kota
  Haberler & Duyurular
  Vdsl 2
  FORUM
  Teknik Servis Talebi
  TTNet E-Fatura
  Bize Ulaşın

  ADSL Kota

ADSL Hız - Speed Testi

ADSL Yardım ve Destek Forumu

» Airties Modem Yardım  
» Pikatel Modem Yardım
» Zyxel Modem Yardım
» Exper Modem Yardım
» Adsl Modemler
» Adsl Nedir?
» Türk Telekom Adsl
» Vdsl Nedir?
» ADSL
» TTNet
» IP TV
» Adsl Bayileri
» Sık Sorulan Sorular
» Adsl Kota Hesaplama
» Adsl Fiyat Karşılaştırma
» Türk Telekom Şubeleri
» Adsl Fatura Sorgulama
» Adsl Ödeme Noktaları
» Adsl Tarife Değişikliği
» Adsl Reklam Filmleri
» İl Alan Kodları
» Adsl Hizmet No Öğrenme
» Türk Telekom LG
» Turk Telekom LG Cep Telefonu Kampanyası
» Telefonsuz Adsl

 

ADSL
 

VDSL2TÜRK TELEKOM’UN GÜÇLÜ ALTYAPISINDA BÜYÜK YENİLİK : VDSL2


Çağın getirdiği haberleşme imkanlarını güçlü altyapısı ile müşterilerine sunmayı hedefleyen Türk Telekom, internet erişimi hizmetlerine bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyor.

Mevcut telefon hatları üzerinden internete daha hızlı erişim imkanı sunan VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line2) hizmeti için gereken altyapı hazırlanmıştır.

VDSL2 hizmeti, saniyede 16 megabite kadar download/1 megabite kadar upload ve saniyede 32 megabite kadar download/1 megabite kadar upload imkanı sunan, 2 yeni hız paketi ile 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle, İnternet Servis Sağlayıcılar aracılığıyla son kullanıcıların hizmetine sunulacaktır.

Bu büyük yenilik ile ;

• Türkiye’de DSL teknolojisi ile sunulan internet erişiminin 8 kata kadar arttırılması,

• Avrupa ülkeleri erişim hızlarıyla kıyaslandığında, Türkiye olarak uluslararası standartlarda bir konuma ulaşılması,

• Gelişen teknoloji ile yüksek bant genişliği ihtiyacı duyulan Katma Değerli Hizmetler’e gereken altyapının hazırlanması

sağlanmaktadır.

VDSL 2 hizmetiyle Türk Telekom, Türkiye’yi Avrupa ve dünyada bu teknolojiyi kullanan ilk ülkelerden biri konumuna taşımanın, haklı gururunu yaşamaktadır.

VDSL ÖN BAŞVURU FORMU İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

 

TTNET VDSL2 ile ilgili merak edilenler


Türkiye'de internet bağlantısı denince akla gelen ilk kurum olan Türk Telekom bir süredir internet bağlantısı hızında devrim niteliğinde değişim olacağını müjdeliyordu. VDSL2 adı verilen yeni teknolojiyi hayata geçirmek için gerekli çalışmalar yapılıyor. Detaylara inmeden önce VDSL2 'ni bugün mevcut en hızlı DSL bağlantı çeşidi olduğunu belirtelim. Evet gerçekten de en hızlı DSL bağlantı kullanıma sunulacak gibi görünüyor. VDSL 'in açılımı "Very High-bit-rate Digital Subscriber Line" yani "Çok Yüksek Veri Akışlı Dijital Üyelik Hattı". VDSL2  kullanıma geçtiğinde 50 Mbps indirme hızı gerçek olabilecek. Bunun anlamı saniyede yaklaşık 6 MB veri indirmek demek oluyor. Karşı taraf bu derece hızlı dosya verebiliyorsa 700 MB'lık bir CD'yi 2 dakikada indirmek mümkün olabilecek. Hız bu derece artıyor ama önemli bir sorun var. Bağlantı bildiğimiz bakır telli telefon kablosundan aktarıldığı için limitleri belli.

Veri akışı hızını arttırmak için farklı tip sinyaller gönderiliyor. Bakır telefon kabloları bu sinyalleri belirli mesafeye kadar taşıyabiliyor. Kağıt üstünde görünen değerlere göre 13 Mbps hız için aktarım mesafesi 1.5 km ve 55 Mbps içinse 300 metreyle sınırlı. Yani mesafeyle ilgili sorun var. Çözümse telefon santralinden mümkün olduğunca çok alana fiber kablo hattı çekip mahalleye eriştikten sonra gerekli dönüştürücü üzerinden bakır telefon hattına geçmek. Bu noktada Türk Telekom'a önemli görev düşüyor. Öncelikli bölgelerden başlamak kaydıyla mümkün derece fazla alana fiber kablo döşenmesi lazım. Yoksa VDSL2 rakamları havada kalır. Çünkü bazı kullanıcılara hat sorunlu diyerek 4 Mbps ADSL bağlantı verilemediği bile oluyor!

Ne zaman, hangi hız ve kaç YTL?

Türk Telekom 'un sayfasında yer alan bilgiye göre gerekli altyapı sağlanmış. TTNet Müracaat Altyapıdan kasıt santrallerdeki cihazlar mı yoksa çekilen fiber kablolar mı pek net değil. firmanın açıklamasına göre VDSL2 servisiyle birlikte 16 ve 32 Mbps indirme hızlarında servis başlıyor. Her iki durumda da yükleme hızı 1 Mbps olacak. Bu paketlerin  ttnet müracaat 1 Temmuzdan itibaren yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Fiyatlandırma şu tabloda görülüyor.

Anlaşılacağı gibi fiyatlar toptan olarak belirtilmiş. Yani son kullanıcılar için değil de ISS'ler vb için geçerli olan değerler. Tablodaki rakamlara KDV ve ÖTV dahil. 16 Mbps için aylık 98 YTL pek abartılı bir rakam değil. 32 Mbps için istenen 128 YTL de o kadar uçuk değil. Eskiden 4 Mbps için bu rakamlar isteniyordu. şimdi 8 kat fazlasını aynı fiyata almaktan bahsediyoruz. Toptan olan bu fiyatlar son kullanıcılara ulaşınca biraz daha artar. Tahminlere göre ttnet müracaat 16 Mbps için 129 YTL ve 32 Mbps için 169 YTL gibi rakamlar çıkabilir. Evler için fazla ama ofisler için çok güzel bir değer.

Yurtdışı çıkışları sorun yaratmamalı

Üstüne basmakta fayda var bu tarifelerde limit yok. Türk Telekom yetkililerinin ilettiğine göre VDSL yayıldıkça ADSL fiyatlarında düşüş gerçekleşecek. Hedef 2008 sonunda 250 bin üyeye VDSL2 ulaştırmak. İlk etapta 16 ve 32 Mbps olan hız seçenekleri zamanla birlikte 70 Mbps seviyesine kadar çıkartılacak deniliyor. VDSL2 çalışmalarını ciddi biçimde yürüten Türk Telekom hız darboğazı yaşanmaması için yurtdışı çıkışını arttırma çalışmaları da yapıyor. Elbette bu son derece gerekli bir hamle. Çünkü biz Türkiye içinde VDSL2 ile yüksek hızda internete bağlanırsak ama yurtdışı çıkışı düşük kalırsa anlamsız olur. Bu durumda sadece Türkiye'deki VDSL2 aboneleri kendi aralarında yüksek hızda aktarım yapmakla sınırlı kalır. Yurtdışı çıkışlarının kapasitesini arttırmak için New York, Londra, Paris gibi önemli merkezlere POP bağlantıları kuruluyor.

İnternet dışındaki diğer servisler

VDSL2 ile yüksek hızda veri akışı mümkün olunca HDTV programlarını bile aynı hat üzerinden aktarmak mümkün olabilecek. Bu uygulama VOD (Video on demand = İsteğe bağlı video) olarak kullanılıyor. Yani tek bir hattan ses, video ve veri taşınabilir. Kablo TV'nin aynı kablodan internet ve TV bağlantısını iletmesi gibi bir durum. Zaten telefon görüşmesini taşıyan hat internet dışında HDTV yayını da iletince uygulama Triple Play (Üçlü Oynatma) halini alıyor. Buna ek olarak etkileşimli oyunlar da eklenebiliyor. Sonuçta ilginç bir noktaya da geliyoruz. Yurtdışı çıkışları yetersiz kalırsa 32 Mbps bağlantı alıp da çoğu zaman 10 Mbps değerini aşamayan kullanıcılar olabilir! Bu durumda kullanıcı ancak yurtiçinde daha yüksek hızlara çıkabilir. Çünkü görüntü yurtiçindeki bir merkezden VDSL2 hattıyla aktarılıyor olacak. Başta dediğimiz aylık abonelik ücreti ve sınırsız veri aktarımı çok hoş olsa da HDTV, oyun gibi ek servislerin ücretsiz olacağını sanmıyoruz. Bunlara üye olmak için ek ödeme ya da kullanım başı ek masraf gelecektir.

Modemleri güncellemeye hazır olun

Maalesef çoğumuzun sahip olduğu ADSL modemler en fazla ADSL2 + ile uyumlu. Bu durumda VDSL2 terfisi yapacaklar yolda kaldı. Yepyeni bir modem almaya hazır olun. şu an piyasada sadece Zyxel marka VDSL modem var ve fiyatı 252 YTL olarak görünüyor. ilgi oldukça ve VDSL2 yaygınlaştıkça fiyatlar inecektir. Ancak ilk alanlar epey masraf yapacak gibi görünüyor. Acaba VDSL2 servisi sunan ISS'ler modem hediyesi yapacak mı? 1 yıl üye olana modem bizden gibi kampanyalar görebiliriz. Diğer ülkelerde VDSL2 çoktan hayata geçirildi. Bunlar; Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Malezya, Hollanda, Rusya, Slovenya, Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve A.B.D. şimdi sırada Türkiye var. Ücretlere örnek vermek gerekirse Almanya'da 25 Mbps indirme / 5 Mbps yükleme için aylık 115 YTL, 50 Mbps indirme / 10 Mbps yükleme için aylık 125 YTL ödeniyor. Bu sadece internet bağlantısı değil. Bazısı HDTV olan 70 TV kanalı ve IPTV paketi ücretsiz.
VDSL ÖN BAŞVURU FORMU İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.


 
 
HABERLER

Türk Telekom LG gm735 Cep Telefonu Kampanyası

TTNet E-Fatura Hizmeti
ADSL Faturalarınızı internet üzerinden takip edebilir ve faturalarınızın aylık olarak E-Posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz..
TTNet ADSL E-Fatura
Adsl Yardım ve Destek Forumu
Adsl ili ilgili merak ettikleriniz ve tüm teknik problemleriniz için bize forum bölümümüzden yazabilirsiniz...
ADSL Forum
TTNet Ücretleri Nelerdir?
...
ADSL
Tüm Haberler
   
E-Bülten Aboneliği

TTNET Dünyasından kampanya ve servis fırsatlarından herkesten önce haberdar olmak istiyorsanız, TTNET e-bülten kayıt formunu doldurmanız yeterli.

E-Posta:
 
   
REKLAM


Adsl Teknik Servis on Facebook


Site Tasarımlarımız: Digiturk LigTV Satış: Digiturk | Dijitürk | Digiturk Kampanyaları| Telefon Başvuru| Telefon Başvurusu| Türk Telekom | ADSL | LigTV | iptv |
 
 
Adsl | Adsl Başvuru ve Abonelik | Adsl Kampanyaları | TTNet Adsl Tarifeleri | Adsl ve Modem Yardım | TTNet Servisleri | Adsl Destek Forumu | Kullanım Koşulları | Gizlilik | İletişim
© 2006 Sonuç Elektrikli Ev Aletleri Ltd.Şti., Kavacık Okul Cad. No:26-E Beykoz/İST
Bu web sitesi TTNET'in Resmi Sitesi değildir. Bu sitede yer alan tüm ticari markaların isim hakları markaların ticari sahiplerine aittir.