TTNet WEBİM - Sık Sorulan Sorular

TTNET WEBİM
Siteye bir sayfa nasıl eklenir?


Sihirbazda Sayfalar adımına gidin, "Özel sayfalar" listesinde "Ortak Sayfa" öğesini seçin ve ">" düğmesini tıklatın.


Siteye bir flash introsu nasıl eklenir?


Sihirbazda Sayfalar adımına gidin, "Özel sayfalar" listesinde "Flash Girişi" öğesini seçinve ">" düğmesini tıklatın.


Ardından sihirbazda Düzen adımına gidin, soldaki Site haritası listesinde yeni eklenmiş olan sayfayı vurgulayın ve flash introsu özelliklerini yapılandırın. Daha fazla bilgi için bkz. çevrimiçi yardım.


Siteye bir geri bildirim formu nasıl eklenir?

Sihirbazda Sayfalar adımına gidin, "Özel sayfalar" listesinde "Dosya İndir" öğesini seçin ve ">" düğmesini tıklatın.


Ardından sihirbazda Düzen adımına gidin, soldaki Site haritası listesinde yeni eklenmiş olan sayfayı vurgulayın ve geri bildirim formu özelliklerini yapılandırın. Daha fazla bilgi için bkz. çevrimiçi yardım.


Siteye bir ziyaretçi defteri nasıl eklenir?


Sihirbazda Sayfalar adımına gidin, "Özel sayfalar" listesinde "Ziyaretçi Defteri" öğesini seçin ve ">" düğmesini tıklatın.


Ardından sihirbazda Düzen adımına gidin, soldaki Site haritası listesinde yeni eklenmiş olan sayfayı vurgulayın ve ziyaretçi defteri özelliklerini yapılandırın. Daha fazla bilgi için bkz. çevrimiçi yardım.Siteye bir eVitrin nasıl eklenir?


Sihirbazda Sayfalar adımına gidin, "Özel sayfalar" listesinde "eVitrin" öğesini seçin ve ">" düğmesini tıklatın.


Ardından sihirbazda Düzen adımına gidin, soldaki Site haritası listesinde yeni eklenmiş olan sayfayı vurgulayın ve eVitrin özelliklerini yapılandırın. Daha fazla bilgi için bkz. çevrimiçi yardım.


Siteye bir oylama nasıl eklenir?

Düzen adımına gidin. Modüller alanında, VotingOylama modülü simgesini tıklatın ve sol fare düğmesini basılı tutarak simgeyi sayfaya sürükleyin. Oylama modülünün başlık çubuğundaki Özellikler seçeneğini tıklatın. Araştırmanızın sorusunu yöneltmek için sorunuzu Soru sekmesindeki metin alanına yazın. Mevcut cevapların listesini düzenlemek için Cevaplar sekmesine gidin.
Oylama modülü en az iki cevap içermelidir. Modül, varsayılan olarak istediğiniz gibi düzenleyebileceğiniz iki örnek cevap içerir.


Siteye özel bir HTML/CSS/JavaScript nasıl eklenir?Düzen adımına gidin. Modüller alanında, ScriptKomut Dizisi modülü simgesini tıklatın ve sol fare düğmesini basılı tutarak simgeyi sayfaya sürükleyin. Komut Dizisi modülünün başlık çubuğundaki Özellikler seçeneğini tıklatın. Komut Dizisi metni kutusunda, varsayılan metni HTML, CSS ya da JavaScript'inizin biçimlendirmesi ile değiştirin. Tamam düğmesini tıklatın.


Başka bir sitede yer alan haberleri sayfamda nasıl sunarım?Günümüzde haber sitelerinin çoğu içeriklerini RSS beslemeleri biçiminde sunmaktadır. Seçtiğiniz haber sitesinde "XML" ya da "RSS" olarak işaretlemiş ya da RSS reader şeklinde turuncu bir simge olup olmadığına bakın. Böyle bir simge bulduğunuzda simgeyi tıklatın. Tıklattığınızda tarayıcınızın adres çubuğunda Kanal URL'si gösterilecektir. Bu URL'yi RSS haber besleme modülünün ayarlarına kopyalayabilirsiniz. RSS haber beslemelerini sitenize eklemek için:
Düzen adımına gidin. Modüller alanında, RSS readerRSS Okuyucu modülü simgesini tıklatın ve sol fare düğmesini basılı tutarak simgeyi sayfaya sürükleyin. RSS Okuyucu modülünün başlık çubuğundaki Özellikler seçeneğini tıklatın. Özel kanal öğesini seçin. Aşağıdaki alanda Kanal URL'sini girin. Tamam düğmesini tıklatın.Arama motorlarında sayfa konumunu nasıl yükseltirim?

Internet'te sitenizin sayfalarını bulmak için arama motorları tarafından kullanılacaklarından anahtar kelimelerin site içeriğinizi yansıtacak şekilde dikkatle seçilmesi gerekir.


Bir sayfayı anahtar kelimeler ile sunmak için, Düzen adımındaki Site haritası alanında gereken sayfayı seçin ve istenen anahtar kelimeleri Sayfa anahtar kelimeleri alanına yazın.


Sayfa bir arama motorunda bir kullanıcı sorgusunun bir sonucu olarak göründüğünde, açıklama sayfa başlığı ve URL ile birlikte gösterilecektir. Bu nedenle açıklama sayfanın ana fikrini vermelidir, bu sayede herkes sayfanın ne hakkında olduğunu hemen anlayabilir.


Bir sayfayı açıklama ile sunmak için, Düzen adımındaki Site haritası alanında gereken sayfayı seçin ve istenen metni Sayfa açıklaması alanına yazın.


Sayfama bir Google Haritası fragmanını nasıl eklerim?Bir sayfaya bir Google haritası eklemek için:Düzen adımına gidin. Modüller alanında, Area mapBölge Haritası modülü simgesini tıklatın ve sol fare düğmesini basılı tutarak simgeyi sayfaya sürükleyin. Bölge Haritası modülünün başlık çubuğunda Servis sağlayıcı ayarları seçeneğini tıklatın. Google Haritaları API [Uygulama Arabirimi] hizmeti öğesini seçin. Google Haritalar API anahtarı kutusunda kayıt anahtarınızı girin ve Tamam düğmesini tıklatın.
Bu hizmeti henüz Google'a kaydettirmediyseniz, iletişim penceresinde verilen bağlantıyı tıklatın ve ücretsiz kayıt prosedürünü açıklanan şekilde tamamlayın. Bir Google Haritaları API anahtarı kaydederken, doğru site URL'sini belirttiğinizden emin olun.

Konum seç seçeneğini tıklatın. Göstermek istediğiniz coğrafi konumun adını yazın ve Konum bul seçeneğini tıklatın.
Herhangi bir nedenle Google istenen konumu bulamazsa veya kendi konumunuzu belirtmek istiyorsanız, Konum bul kutusuna daha büyük bir coğrafi nesnenin (şehir, ülke, vb.) adını girin ve ardından istenen coğrafi noktaya manuel olarak gitmek için oklar ile ölçeklendirme fonksiyonlarını kullanın.

Harita üstünde istenen noktayı tıklatın. Görünen formda, Ad ve Adres alanlarında yerin adını ve adresini girin, ardından Kaydet düğmesini tıklatın.
Bu alanların her ikisini de boş bırakabilirsiniz.

Tamam düğmesini tıklatın.
Haritada belirtilen nokta üzerinde bir işaretçi belirir. Simgeyi tıklattıklarında yerin adı ve adresi site ziyaretçilerinize gösterilir.


Sürüş yönleri ile diğer Google Haritaları özelliklerini yapılandırma hakkında tüm bilgiler için bkz. Google Haritaları API SSS.


Ziyaretçi defterindeki iletiler nasıl düzenlenir ya da kaldırılır?Bir iletiyi düzenlemek için:Ziyaretçi defteri sayfasında, İçerik sekmesine gidin. Düzenlemek istediğiniz iletinin karşısındaki 1Düzen simgesini tıklatın. İletiyi dilediğiniz şekilde düzenleyin. Tamam düğmesini tıklatın.
Bir iletiyi kaldırmak için:
Ziyaretçi defteri sayfasında, İçerik sekmesine gidin. Kaldırmak istediğiniz iletiyi seçin. Seçileni Kaldır düğmesini tıklatın.Blog'daki yorumlar nasıl düzenlenir ya da kaldırılır?


Bir blog sahibi olarak hem kendinizin hem de blog ziyaretçilerinin yorumlarını düzenleyebilirsiniz.


Bir yorumu düzenlemek için:


Blog sayfasında, İçerik sekmesine gidin. Karşılık gelen mesajın yanındaki Yorumları Görüntüle/Düzenle düğmesini tıklatın. Düzenlemek istediğiniz yorumun yanındaki 1Düzen simgesini tıklatın. Yorumu dilediğiniz şekilde düzenleyin. Tamam düğmesini tıklatın.
Mesaj listesine geri dönmek için Back to posts (blog)Mesajlara Geri Dön düğmesini tıklatın.


Bir yorumu kaldırmak için:
Blog sayfasında, İçerik sekmesine gidin. Karşılık gelen mesajın yanındaki Yorumları Görüntüle/Düzenle düğmesini tıklatın. Kaldırmak istediğiniz yorumu seçin. Seçileni Kaldır düğmesini tıklatın.
Mesaj listesine geri dönmek için Back to posts (blog)Mesajlara Geri Dön düğmesini tıklatın.eVitrine nasıl ürün eklenir?


Yeni bir ürün eklemek için:Mağaza sayfasında, Ürünler sekmesine gidin. Add product (eShop)Yeni Ürün Ekle düğmesini tıklatın. Ad alanında ürünün katalogda gösterileceği adı girin. Fiyat alanında ürün fiyatını girin (bu fiyat site ziyaretçilerine, Ödeme Sistemleri sekmesinde seçtiğiniz para biriminde ve biçimde gösterilecektir). Müşterilere gönderirken ve stokları yeniden doldururken malların akışını kontrol etmek istiyorsanız, Stok düzeyi alanında bu ürünün stoktaki miktarını girin. Ürünü satmak istemiyor, yalnızca hakkındaki bilgileri görüntülemek istiyorsanız, Yalnızca tanıtım onay kutusunu işaretleyin. Ürünün bir resmini karşıya yüklemek istiyorsanız, Gözat düğmesini tıklatın, resim dosyasına gidin ve Karşıya Yükle düğmesini tıklatın. Ürünün kısa bir açıklamasını eklemek istiyorsanız, açıklamayı Kısa açıklama metin kutusuna girin. Ürünün yanında ayrıntılı bir açıklama eklemek istiyorsanız, açıklamayı Tam açıklama metin kutusuna girin. Ürünü bir kategoriye (ya da kategorilere) dahil etmek istiyorsanız, Kategoriler sekmesine gidin ve uygun kategorileri seçin. Tamam düğmesini tıklatın.eVitrin kategori listesinde kategori sütunlarının sayısını nasıl değiştiririm?


Mağaza sayfasında, Ayarlar sekmesine gidin. Kategori listesinde gösterilen sütunların sayısını özelleştirmek için, Kategori listesindeki sütun sayısı alanından istediğiniz değeri (1 ile 5 arasında) seçin.
Kategoriler varsayılan olarak iki sütunda gösterilir. Kategorileri, kategorize edilmemiş ürün bölümündeki öğeler gibi alt alta göstermek için sütun sayısını "1" olarak ayarlayın.