TTNET ADSL - SIK SORULAN SORULAR

ADSL Nedir?

Mevcut telefonlar için kullanılmakta olan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, görüntü ve ses iletişimini aynı anda sağlayabilmekte olan bir modem teknolojisidir.

TTNET, ADSL ile İnternet Kullanıcılarına Hangi Yenilikleri Sağlıyor?

Yüksek Hızda İnternet Erişimi

ADSL, İnternet kullanıcılarına minimum 1024 Kbps (1 Mbps), maksimum 4096 Kbps (4 Mbps) arasındaki mevcut tarifelerde alternatif hız seçenekleri sunar. 24 Saat Kesintisiz Bağlantı

ADSL, İnternet kullanıcılarına sürekli bağlantı olanağı sağlar. Aynı Telefon Hattı Üzerinden İnternet ve Konuşma

ADSL, İnternet kullanıcılarına aynı telefon hattı üzerinden ikinci bir telefon hattına gerek kalmadan aynı anda İnternet erişimi ve telefonda konuşma olanağı sağlar. Size Özel Hat

ADSL kullanıcıları kendilerine ayrılmış olan özel bant genişliğini kullanırlar. İnternete erişirken telefon hattının meşgul olması gibi bir durum söz konusu olmaz. Sayısal Teknoloji
ADSL, İnternet kullanıcılarına sayısal teknolojinin sağladığı tüm olanakları sunar. İnternete bağlanamama ve kesinti gibi durumlar ortadan kalkar. Sayısal teknoloji farkıyla İnternet üzerinden eş zamanlı ses ve görüntü aktarımına olanak sağlar.

TTNET ADSL Paketleri Nelerdir?

TTNET ADSL paketleri limitli ve limitsiz kullanım bazında ikiye ayrılmaktadır.

Limitli Paketler Veri kullanım miktarına bağlı olan limitli paketlerle 1024/256 Kbps hızında 4, 6 GB ve 2048/512 Kbps hızında 6 GB'lık kotalı seçenekler sunulmaktadır.
Limitsiz Paketler

> Veri kullanım miktarına bağlı olmayan limitsiz paketlerle 1024/256, 2048/512 ve 4096/1024 Kbps hız seçenekleri sunulmaktadır.

TTNET ADSL Paketleri Hangi Hizmetleri Sunar?

TTNET ADSL paketlerinden herhangi birini alan müşterilerimiz;

1024 Kbps' den başlayan yüksek hızlarla numara çevirmeden anında İnternete bağlanabilir, Kendisine tahsis edilen herbiri 1GB kotaya sahip 4 adet e-posta adresi ile e-posta alıp gönderebilir, İsteğe bağlı olarak Statik IP adresi sahibi olabilir, Kesintisiz ve sürekli İnternete bağlanabilir, Aynı anda telefon ve İnterneti kullanabilir, 7 gün 24 saat Müşteri Hizmetleri desteği alabilirler.


TTNET ADSL Başvuruları için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bireysel Müşteriler için Gerekli Belgeler:

ADSL abone başvuru formu Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi T.C. vatandaşlık numarası (Şahsen veya vekalet ile başvurması gerekmektedir.)Kurumsal Müşteriler için Gerekli Belgeler: ADSL abone başvuru formu Şirketin imza sirküleri Şirketin faaliyet belgesi Telefon hattına ait telefonun ödenmiş son faturası Yetkili kişinin kimlik fotokopisi (Şahsen veya vekalet ile başvurması gerekmektedir.)Hemen başvurmak için tıklayınız.

ADSL bağlantısı için başvurdum. Ne zaman açılır?

ADSL hattınız, başvuru tarihinden sonra en geç 3 iş günü içinde açılır.

Kullanıcı adımı unuttum / değişiklik yapmak istiyorum. Nasıl?

Kullanıcı adınızı unuttuysanız 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri'ni arayarak öğrenebilirsiniz. Bağlı olduğunuz Türk Telekom Ofisine müracaat ederek dilekçe ile kullanıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Kullanıcı adı değişikliği için ADSL abonesi tarafından başvuru yapılması gerekmektedir. Değiştirme işlemi ücretli olup bir sonraki dönem faturanızda tahsil edilir.

Şifremi unuttum/ değiştirmek istiyorum. Nasıl?

Şifrenizi unuttuysanız, 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri'ni arayarak öğrenebilirsiniz.Kullandığınız şifrenizi değiştirmek için ise web sitesinde 'kullanıcı işlemleri'ne girerek, şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Bağlantı (aktivasyon) ücreti neden alınıyor?

ADSL hizmet talebinize istinaden bağlı olduğunuz telefon santralinde fiziksel olarak bir işlem yapılmaktadır; bu ücret, bu işleme ait bir kere alınan ücrettir.

Nereden ADSL modem alabilirim?

Çözüm ortaklarımızdan modem alabilirsiniz. Size en yakın çözüm ortağımızın adresine ulaşmak için tıklayınız.

ADSL ücreti hakkında bilgi alabilir miyim?

İnternette ADSL sayfamızdan ya da satış noktalarımızdan güncel tarife bilgilerine ve kampanyalarımızla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hızımı yükseltmek istiyorum. Nasıl?

Hızınızı değiştirmek için, 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri'ni arayabilir ya da size en yakın TTNET ADSL satış noktalarına giderek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Adresimi değiştirmek/düzeltmek istiyorum. Nasıl?

Bağlı olduğunuz Türk Telekom Ofisine giderek adresinizi düzeltebilirsiniz. Adres değişikliği başvurusu ADSL hattı abonesi tarafından ve kimlik ibrazı ile yapılabilir.

ADSL'in bağlı olduğu telefon numaramı değiştirmek istiyorum. Nasıl?

ADSL nakil işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için, bağlı olduğunuz Türk Telekom Ofisine giderek nakil başvurunuzu yapabilirsiniz. Nakil başvurusunun ADSL abonesi tarafından yapılması gerekir ve nakil yapılacak telefonun da aynı kişi üzerine kayıtlı olması gerekmektedir.

ADSL'imi devretmek istiyorum. Nasıl?

ADSL hizmetini devir etmeniz mümkün değildir.

ADSL'imi birden fazla bilgisayarda kullanabilir miyim?

Aynı daire içinde istediğiniz kadar bilgisayarda kullanabilirsiniz. Ancak bağlantı hızınız birden fazla bilgisayar bağlanması durumunda düşebilecektir. Bağlantı paketindeki hızınız, tek bilgisayarlar için geçerli olan maksimum hızı belirtmektedir.

ADSL'imi başka bir daire ile paylaşabilir miyim?

Başka bir daire ile ADSL'i paylaşmanız yasal değildir.
Sınırlı kullanımda kotamın ne kadarını kullandığımı nasıl takip edebilirim?

İnternet sayfamızda, kullanıcı işlemleri menüsünden kullanım kota bilgilerinizi, kullanıcı ismi ve şifrenizi girerek takip edebilirsiniz .

ADSL aboneliğimi bir süreliğine dondurabilir miyim?

ADSL hizmetinde sabit ücret alınmaktadır ve aboneliğinizi durdurma veya dondurmak şu anda mümkün değildir.

Birden fazla statik IP adresi alabilir miyim?

ADSL hizmeti ile beraber talep etmeniz halinde yalnızca bir adet statik IP adresi verilmektedir.

Download - upload hızı nedir?

Download İnternetten dosya indirme hızınızı, upload dosya gönderme hızınızı gösterir. Halen upload hızı, download hızının ¼'ü kadardır.
ADSL Bağlantı Hızı Değişiyor mu, Hız Nelerden Etkilenir?

ADSL İnternet erişimi, servis sağlayıcılar tarafından sunulan hizmet, gelişen teknolojilerle birlikte, artık 4096 Mbps hızlara çıkmıştır. Paket erişim hızı olarak belirtilen hızlar, ulaşabildiğiniz maksimum hızı ifade etmektedir. Telefon hattınız size ayrılmış olmakla birlikte, İnternet erişiminizin hızı, telefon altyapısının kalitesine göre, özellikle yoğun kullanımın olduğu saatlerde, ifade edilen maksimum hızların altına düşebilmektedir.İnternet erişiminiz, telefon hattınızdan, İnternet servis sağlayıcınıza ulaşana kadar aşağıdaki faktörlerden etkilenir.

Kullandığınız Bilgisayarın Durumu Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın konfigürasyonu ve durumu İnternet kullanımınızı etkiler. Örneğin, bilgisayarınıza İnterneti kullanan bir virüs bulaşmışsa, bu virüsle İnternetinizi paylaşmak durumunda kalacağınızdan, kullanım hızınız düşer. Ya da bilgisayarınızda yüklü olan bazı programlar güncel sürümlerini İnternetten otomatik olarak yüklemesi için ayarlandıysa, bu yükleme sırasında İnternette gezinti hızınız yavaşlayabilir.
Telefon Hattının Kalitesi Telefon hattı ADSL erişiminin kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Telefon hattı olarak döşenmiş olan bakır kablo, ince bir kablo ise aynı anda daha az veri taşınır. Kabloda olabilecek etkileşimlerden ya da başka sebeplerden kaynaklı gürültüler, ADSL erişiminin yavaşlamasına ya da sağlanamamasına sebep olabilir. Eğer sıklıkla kopmalar olan bir kablo ise, telefonunuzla birlikte ADSL'inizde de kesintiler yaşanacaktır.
Telefon Santrallerindeki Yoğunluk Telefon santrallerindeki yoğunluk, abonenin veri trafiği, İnternet servis sağlayıcının İnternet bulutuna ulaşamadan sıkışmasına ve yeterli veriyi sağlayamamasına sebep olur.
Telefon Santraline Uzaklık ADSL, uzaklık arttıkça hızın azaldığı bir iletişim teknolojisidir. İdeal koşullarda, merkezi cihazların kurulu bulunduğu santralden 5.5 km mesafe uzaklığa kadar ADSL hizmeti sağlanabilmektedir.
Telefon Santrallerinde Kurulu Merkezi ADSL Cihazlarının Performansı Kullanılan merkezi cihazların performansı, ADSL erişiminizin hızını ve kesintisizliğini etkiler.
ADSL Modem/Router'ın Performansı Kullandığınız cihazın performansı, ADSL erişiminizin hızı ve kesintisizliğini etkiler.

İnternete bağlanamıyorum, neden olabilir?

İnternet bağlantınızda sorun varsa lütfen şu kontrolleri yapınız:

Modem ayarlarınızı kontrol ediniz.
Hattınızın açık olduğunu kontrol ediniz.
Bilgisayar ayarlarınızın doğru ve değişmemiş olduğunu kontrol ediniz.
Bu adımları yaptığınız halde hala bağlanamıyorsanız, 444 0 375 TTNET Müşteri Hizmetleri'ni arayarak destek alabilirsiniz.

TTNET'e yeni abone oldum, faturam ne zaman gelir?

 
İlk defa abone olduğunuzda, size gönderilecek olan ilk fatura, bir sonraki ayın kullanımı da içerecek şekilde hesaplanır ve size bir sonraki ay gönderilir. İlk faturanıza, katıldığınız kampanyanın koşullarına göre belirtilen ücretler yansıtılır ve size ulaşacak olan ilk faturanız, ayın hangi günü bağlantınızın açıldığı da gözönüne alarak, 1 aydan daha uzun bir dönemi içerecektir. Bunlara ek olarak vergi kalemleri eklenir ve son fatura tutarınız bunun üzerinden hesaplanır.