10.05.2012 00:01:00

Çocuğunuz ve İnternet Dünyası, Güvenli İnternet Yardımı

Çocuğunuz ve İnternet Dünyası, Güvenli İnternet Yardımı


Çocuklarınız interneti birçok nedenle kullanırlar. Bunlar; konuşma, mesajlaşma, çevrimiçi oyunlar, bilgi sorgulama ve müzik gibi birçok uygulamayı kullanmaktadırlar. Çocukların bu uygulamalar arasından en çok kullandıkları internette gezinme ve mesajlaşmadır diyebiliriz. Çocukların internet üzerinden yaptıkları bu uygulamalar onların sosyal ilişkilerini sürdürmelerini sağlar. İnternet davranışları konusunda kızların ve erkelerin birbirlerinden farkı davranış şekilleri vardır. Kızlar daha çok mesajlaşma uygulamalarını tercih ediyorken erkek çocuklarsa internette gezintiyi tercih ediyorlar. Bu tür uygulamalar çocukların sosyalleşme sürecinde kendini tanımasını, doğru ve yanlışları sınaması için başka sosyal etkileşimlere ek olarak kullandığı birer araçtır.İnternet çocuklarınızı olumsuz bir şekilde mi etkiler?

Bu konu ile ilgili yapılan araştırmalarda depresyon, sosyal soyutlanma gibi olumsuz etkilere neden olduğu saptanmamıştır. Aksine, bu tür davranışlara yatkın olan çocuklar kendilerine uygun ortamları seçmektedirler. Yine de çocuklar, tesadüfen de olsa olumsuz içerik barındıran internet sitelerine girebilirler. 

Çocuklarınızı Internet üzerindeki olumsuz etkilerden nasıl koruyabilirsiniz?

Çocuğunuz ile güvene dayalı bir iletişim içerisinde olmanız gerekiyor. Bu güven ve iletişim, çocuğunuzun internette ki olumsuz durumlarda sizden yardım alabileceği konusunda size güvenmesini sağlar. Hiç interneti tanımıyorsanız, çocuğunuzun internetteki davranışlarını, yaptıklarını bilmiyorsanız bu konuda endişe duymanız doğaldır. Bu etkileri tanıyabilmek için sizin de interneti çocuğunuz kadar iyi tanıyor olmanız gerekir.  Eğer interneti tanıyorsanız onun internette yaptıklarını daha iyi takip edebilirsiniz ve gereksiz endişelerden kurtulursunuz. Çocuğunuz ile birlikte internette beraber vakit geçirmek çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmenizi sağlamaktadır. 

Çocukların internetteki olumsuz içeriklere karşı korunmasına yönelik çeşitli yazılımlar mevcuttur.  Aile koruma şifresi gibi adlarla anılan yazılımlardan da yararlanabilirsiniz. Yeni çıkan “Güvenli İnternet” uygulaması ile çocuğunuzu internetin zararlı etkilerinden koruyabiliyorsunuz. Güvenli internet hizmetinde bilgisayarınıza herhangi bir program yüklemenize gerek kalmıyor. İnternet aboneliğinizi aldığınız firmadan çeşitli profil seçeneklerinden birini seçerek korunma sağlayabilirsiniz. Güvenli internet hizmeti ücretsiz olarak verilmektedir. Güvenli internet uygulamasında Çocuk ve Aile profili olmak üzere 2 tane seçenek bulunmaktadır. Çocuk profili hukuk, pedagoji, psikoloji ve sosyoloji konusunda uzman kişiler tarafından hazırlanan sitelere erişebilmesini sağlar. Aile profili kumar, intihara yönlendirme,  fuhuş,  uyuşturucu, ırkçılık, şiddet vb. konularda kısıtlama sağlar. Bu profilleri de istediğiniz zaman değiştirebiliyorsunuz. 

Bilgisayarı evde göz önünde bulunan yerlere koymalısınız. Bilgisayarın herkesin bulunduğu ortamlarda olması zararlı davranışların ve olumsuzlukların önüne geçilmesine oldukça fazla yardımcı olacaktır.
İnternet kullanımı çocuğunuzun ders çalışmasına ve sosyal ilişkilerine engel olacak ölçüde artmadan internet kullanımını makul ölçülerde sınırlandırmalısınız. Var olan alışkanlıklarını yasaklama ile sonlandırmaya çalışmak pek işe yaramayabilir. Daha baştan belli zaman dilimlerinde ve belli bir süre için internet kullanımı alışkanlığını sağlamaya çalışmalısınız.

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: güvenli internet, internet güvenliği, ttnet güvenlik, ttnet güvenli internet, internet ve çocukların korunması,