ADSL
 
TTNET ADSL
TTNET
  Ana Sayfa  
  ADSL Başvurusu
  Servisler
  Adsl Yardım ve Servisler
  İnternet Güvenliği
  ADSL Kota
  ADSL Fatura Sorgulama
  Duyurular
  Adsl İlk Yardım
  ADSL FORUM
  E-Fatura
  ADSL Modemler
  Modem Şifreleri
  İletişim

 
ADSL Kota

ADSL Hız - Speed Testi

ADSL Yardım ve Destek Forumu


Özel AramaADSL Yardım


» Airties Modem Yardım  
» Pikatel Modem Yardım
» Zyxel Modem Yardım
» Exper Modem Yardım
» Adsl Modemler
» ONLINE İŞLEMLER
» TTNET Oyun
» ADSL
» ADSL Bayileri
» Sık Sorulan Sorular
» Adsl Kota Hesaplama
» Adsl Fiyat Karşılaştırma
» Adsl Fatura Sorgulama
» TTNET Ödeme Noktaları
» Adsl Tarife Değişikliği
» Adsl Reklam Filmleri
» İl Alan Kodları
» Adsl Hizmet No Öğrenme
» TTNET Müzik
» TTNET Servisleri
» TTNET Vitamin
» Adsl Taşıma
» TTNET Reklam Filmleri
» TTNET Online İşlem Merkezi


   Adsl İlk YardımADSL
 

10.05.2012 17:00:00

Bilgisayarınızı virüslerden ve solucanlardan koruma

Bilgisayarınızı virüslerden ve solucanlardan koruma


İnternet kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşması ile beraber internet üzerinden karşılaşacağımız saldırılarda artmaktadır. Bu saldırılara karşı önlem almamız gerekiyor. Kötü Amaçlı Yazılımlar Kötü amaçlı yazılımlar(Malware), bilgisayarınızda bir arka kapı açar ve saldırıyı yapan kişinin bilgisayarınıza erişmesini sağlar. Bu durumda saldırganlar sizin bilgisayarınızı çeşitli amaçlar için kullanabilirler. Bilgilerinizi çalabilirler veya bilgisayarınızı kullanarak başkalarına saldırı düzenleyebilir, kanun dışı faaliyetleri sizin bilgisayarınızın üzerinden gerçekleştirebilirler. 

Bilgisayarınıza gelebilecek tehditlerden bir tanesi de P2P dediğimiz dosya paylaşım programlarından gelmektedir. Bu tür uygulamalar saldırganlar oldukça fazla kullanmaktadırlar. Ücretsiz olarak indirilebilen programların, oyunların vb. yazılımların içerisine virüsler ve solucanlar yerleştirmektedirler. Bu tür paylaşım programlarının başka sakıncaları da vardır. P2P programlarında bilgisayarınızdaki dosyaları başkalarının paylaşımına yanlışlıkla açabilirsiniz. Bu durumda internet üzerinden dosyalarınıza ulaşılmasını, bu da kişisel bilgilerinize erişim sağlanabileceğini gösterir. Eğer bilgisayarınızdaki dosyalarda kredi kartı bilgileriniz şifreleriniz gibi bilgiler bulunduruyorsanız bu verilere ulaşan saldırganlar zararlı davranışlarda bulunabilirler. 


Peki, bu saldırılara karşı nasıl korunabiliriz? Bilgisayarınıza karşı oluşabilecek tehditlerden kurtulmanın yollarından birkaç tanesi aşağıdadır. Güvenlik Yazılımları ile korunma

Bilgisayarınızda mutlaka bir güvenlik yazılımı olsun. Bu yazılım seçerken de güçlü bir yazılım olmasına dikkat edin. İnternet üzerinden indirilebilen bir takım ücretsiz anti virüs programları olmasına rağmen bu tür programlar yeterli güvenliği sağlayamayabiliyor. Bu yüzden anti virüs seçiminiz oldukça önemlidir. TTNET’in aboneleri sunmuş olduğu MCAFEE yazılımı bu konuda oldukça güçlüdür. TTNET aboneleri bu güvenlik yazılımını aylık faturalarına yansıtılan belli bir ücret karşılığı satın alabiliyorlar. Limitsiz paketlerde bulunan TTNET aboneleriyse bu yazılı ücretsiz olarak kullanabiliyor. Kullandığınız güvenlik yazılımının anti-virüs, casus yazılım, güvenlik duvarı, anti-spam, anti-phishing özelliklerini desteklediğinden emin olun. 

TTNET Güvenlik ile ilgili duyurumuz için tıklayınız.
 

İşletim sisteminizi güncelleyin

Windows gibi işletim sistemlerinden belli aralıklara güncellemeler yapılmaktadır. Bu güncellemeler yazılım iyileştirme ile ilgili olabildiği gibi bilgisayarınıza karşı yapılacak saldırılarında önünü kapatmak içi yapılmaktadır. Bilgisayarınızdaki güncellemelerin otomatik olarak yapılmasını sağlayın. Windows, güncellemeleri otomatik olarak yapmaktadır. Eğer otomatik güncellemeler kapalıysa denetim masasından otomatik güncellemeleri tekrar açabilirsiniz. 


E-Posta güvenliği

Tanımadığınız kişilerden gelen iletileri açarken dikkatli olun. Ekli dosyaları açarken tanıdığınız kişiden gelse ve bunu beklemiyorsanız dahi açmayın.  Çünkü arkadaşınızdan geliyormuş gibi gözüken e-postalar virüs yazılımı tarafından gönderilmiş olabilir. Ayrıca kullandığınız e-posta programında ön izleme bölmesinin kapalı olduğundan emin olun.P2P Paylaşım Programları

Bu tür programları kullanırken oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.  Örneğin: exe, scr, lnk, bat, vbs, .dll, bin, cmd gibi uzantılara sahip dosyaları indirmeyin.

 

 Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Etiketler: internet güvenliği, bilgisayar güvenliği, ttnet internet güvenliği, adsl güvenliği, ttnet teknik servis,


 
 
REKLAMLAR VE DUYURULAR

 

 

  

D-Smart Smile Adsl Kampanyası

E-Fatura Hizmeti
ADSL Faturalarınızı internet üzerinden takip edebilir, faturalarınızın aylık olarak E-Posta adresinize gönderilmesini sağlayabilirsiniz..
TTNET ADSL E-Fatura
Adsl Yardım ve Destek Forumu
Adsl ile ilgili merak ettikleriniz ve tüm teknik problemleriniz için bize forum bölümümüzden yazabilirsiniz...
ADSL Forum
 
   
E-Bülten Aboneliği

ADSL Dünyasından kampanya ve servis fırsatlarından herkesten önce haberdar olmak istiyorsanız, ADSL e-bülten kayıt formunu doldurmanız yeterli.

E-Posta:
 
   
REKLAM 

Casio SaatSite Tasarımlarımız:  Kota | Telefon Başvuru | Telefon Başvurusu | Türk Telekom | imei sorgulama | Firma Ekle |  Digitürk | Adsl |
 
 
Adsl | Adsl ve Modem Yardım | Servisler | Adsl Destek Forumu | Kullanım Koşulları | Gizlilik | Hakkımızda | İletişim