17.12.2012 11:27:00

Airties Air 5340 Modemlerde Port Yönlendirme

Airties Air 5340 Modemlerde Port Yönlendirme Resimli Anlatım


Airties Air 5340 Adsl modemlerde port yönlendirme işlemi için aşağıdaki adımları takip edin. Port yönlendirme ile ilgili karşılaştığınız problemler ile ilgili bölümümüzden yardım alabilirsiniz.


İnternet tarayıcınızın(Internet Explorer, Mozilla, Firefox vb.) adres satırına 192.168.2.1 adresini girin. Sonraki ekran şifre soracaktır. Şifre alanına hiçbir şey yazmadan "tamam" düğmesine tıklayın. Bazı modemler şifre olarak servis sağlayıcıların kendi belirledikleri şifreleri kullanmaktadırlar. Yukarıdaki şifre ile giriş yapamazsanız ADSL modem şifrelerini öğrenmek için: ADSL Modem Şifreleri bölümümüze bakabilirsiniz.


Port Yönlendirme, ADSL Modem IP Adresi


Karşınıza modem arayüz ekranı gelecektir. Cihazınızda Port Yönlendirme ayarlarını yapmak için web ara yüzünde “NAT” ana menüsünün altındaki “Port Yönlendirme” alt menüsüne tıkayın. Port yönlendirme menüsünde, daha önce cihazınızda oluşturduğunuz port yönlendirme kurallarının bir listesini göreceksiniz. Daha önce hiç port yönlendirme işlemi yapmadıysanız, bu liste boş gelecektir. Yeni bir kural oluşturmak için “Yeni” butonuna tıklayın.

Airties Air 5340 Nat

Gelen sayfanın yukarı kısmında, oluşturulacak kural ve kuralın uygulanacağı istemci PC’ ler ile ilgili kısımları doldurmanız gerekmektedir;

 

Kural Adı: Yeni bir kural eklemek için, kural adını giriniz İstemci Seçiniz: Burası port yönlendirme yapacağınız LAN istemcilerini belirtmek için kullanacağınız alandır. Burada ister “Mevcut LAN İstemciler” listesinden bir istemci IP’si seçip, isterseniz de “Yeni IP Adresi” alanına bir istemci IP’si girip “Ekle” butonuna basarak ekleme yapabilirsiniz. Her iki durumda da “Seçili olan İstemci IP’si” alanına belirttiğiniz IP adresi gelecektir. Burdaki IP adresi port yönlendirmesini hangi cihaza yapızaksanız o cihzaın IP adresini adresnizi girmeniz gerekiyor. Bilgisayarınıza port yönlendirmesi yapıcaksanız bilgisayarınızın ip adresi olması gerekiyor.


Airties rt204 nat

Sayfanın yukarı kısmında ise oluşturacağınız Port Yönlendirme kuralı ile ilgili parametreleri
girebileceğiniz alan bulunmaktadır.
• ”Uygulama Adı” alanına, tanımlayacağınız port yönlendirme kuralının geçerli
olacağı uygulamanın ismini giriniz. Herhangi bir isim girebilirsiniz.
• ”TCP portları” alanına, uygulamanın WAN (Geniş ağ) ve LAN(Yerel ağ) için TCP
port numaralarını yazınız. (WAN ve LAN port numaraları genelde aynıdır ve bu
numaralar uygulama üreticisi tarafından belirlenir)
• ”UDP portları” alanına, uygulamanın WAN (Geniş ağ) ve LAN(Yerel ağ) için UDP
port numaralarını yazınız. (WAN ve LAN port numaraları genelde aynıdır ve bu
numaralar uygulama üreticisi tarafından belirlenir) Gerekli parametreleri girdikten
sonra “Ekle” butonuna basınız. Uygulama ile ilgili girdiğiniz bilgileri aşağıda
göreceksiniz.
Eğer port yönlendirme yapacağınız uygulama, sayfanın sol tarafında bulunan uygulama
listesinde mevcut ise oradan direkt olarak seçip “Ekle” butonuna tıklayabilirsiniz.
Port bilgileri otomatik olarak gelecektir. Yayğın kullanılan protların listesi bu bölümde bulunmaktadır.
Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra, sayfanın sağ alt köşesindeki “Kaydet”
butonuna tıklayınız.

Airties Air 5340 Port Yönlendirme

Kaydetme işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki ekran gelecektir. Burada yaptığınız Port yönlendirme işlemi ile ilgili bilgileri göreceksiniz. Bu bilgilerin doğruluğunu kontrol ettikten sonra üstte bulunan “Port Yönlendirme Etkin” seçeneğini işaretleyiniz ve sağ alttaki “Kaydet” butonuna basınız.

Airties RT204 nat 4Port Yönlendirmeleri ile ilgili yardım

Kullandığınız programlara ve cihaza göre port numaraları değişebilmektedir. Arama motorlarında "Pragram ismi/cihaz ismi port" şeklinde arama yaparak programınızın veya cihazlarınızın hangi portu kullandığını öğrenebilirsiniz.

Port yönlendirmesi yapacağınız bir bilgisayarsa ip adresini aşağıdaki şekilde öğrenebilirsiniz.

Başlat'a tıklayıp CMD yazın ve Enter tuşuna basın. Komut Satırına ipconfig yazın ve Enter tuşuna basın.

Port yönlendirmelerde istenen IP lokal IP'dir. İnternetteki IP sorgulama siteleri üzerinden yaptığınız IP sorgulamalarında verilen değer Dış IP'nizdir. Port yönlendirmesinde dış IP'nizi modeme girerseniz yönlendirme çalışmayacaktır.

Port Yönlendirme Nedir?
NAT'ın en çok kullanılan uygulaması “Port Yönlendirme”dir. Port yönlendirme ile Internetten global IP adresinize, yani modeminize belirli bir porta gelen veri paketleri yerel ağınız içerisindeki –global/gerçek bir IP adresi olmayıp sadece bir lokal IP adresi olan- bir bilgisayarın aynı portuna aktarılır. Internet?teki bazı popüler “peer-to-peer” (kullanıcıdan kullanıcıya) bağlantıya dayalı programlar (Emule, Kazaa, VPN, Uzak Masaüstü gibi), port yönlendirme sayesinde modeminizden geçerek bilgisayarlarınıza ulaşır.


Yorumlar

Yorum yok


Yorum Ekle

İsim:
Yorum:
En fazla 1000 karakter
 


Kategori:

Konular: airties port yönlendirme ayarları, airties air 5340 port yönlendirme, adsl modem yardım, adsl modem kurulum, airties air 5340 nat ayarları,