ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Adsl Modemlerin Kurulum Klavuzları
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 

Zyxel 662HW-61 TEMEL KURULUM BİLGİLERİ

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
merol Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 27-Kasım-05
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1169
  Alıntı merol Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Zyxel 662HW-61 TEMEL KURULUM BİLGİLERİ
    Gönderim Zamanı: 26-Nisan-08 Saat 11:54

662HW-61 TEMEL KURULUM BİLGİLERİ

 

662HW-61’İN telnet ile ulaşılan menulü arayüzü olduğu gibi, web browser programlarıyla  ulaşılabilen web arayüzü de vardır. Ürünü web arayüzünden ayarlamak için  ilk önce cihazın 2.3.4 nolu portlarından(1 nolu port DMZ portudur. Bu port server bağlamak ve bu server’u LAN’dan izole etmek amacıyla kullanılır.) birine  bilgisayarınzı direkt olarak veya hub/switch vasıtasıyla bağlayınız. Cihazın LAN portunun IP adresi 192.168.1.1 (255.255.255.0) dır. Bu yüzden bizim IP adresimiz de 192.168.1.0’netwotkünden bir IP adresi olmalıdır. PC’nin IP adresini 192.168.1.1 olmamak şartıyla 192.168.1.x şeklinde vermeliyiz. Alt ağ maskesi (Subnet Mask ) olarak 255.255.255.0 , ağ geçidi  (Default Gateway) olarak da 192.168.1.1 vermeliyiz.

DNS server IP adresi olarak TTnet’in DNS server’larından birinin IP adresi verilebilir. (212.156.4.1, 212.156.4.2, 212.156.4.6, 212.156.4.7)

 

Veya bilgisayara IP adresini elle vermek yerine IP configurasyonunu otomatik olarak aldırabiliriz. Bu durumda bilgisayar 192.168.1.33 veya bu değerden daha büyük bir IP adresi alacaktır. DNS server IP adreslerini de otomatik al seçebilirsiniz veya yukarıda belirtilen DNS server  IP adreslerini kullanabilirsiniz.

 

 

IP adresini elle verdikten veya otomatik olarak aldıktan sonra web browser programını (Internet Explorer, Netscape..) çalıştırın. Adresi satırına 192.168.1.1 yazın. Password olarak “1234” girdikten sonra yeni şifre girmeniz için router sizi uyarır. Yeni şifrenizi 2 defa girip “Apply” butonuna basabilir veya “Ignore” deyip default şifreyle girişi yapabilirsiniz. (Not:Güvenlik açsınıdan şifre değişikliği önemle tavsiye edilir. Bütün ZyXEL ürünlerinin şifresi “1234” olduğundan başka biri router’a bağlanıp ayarlarını değiştirebilir.)   Şifreyi girdikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

 

 

 

Sol taraftaki  Connection Setup linkine tıklayın. Mode “Routing” olarak seçilmelidir. Encapsulation PPPoE veya PPPoA, Multiplex LLC  veya VC,  VPI “8”, VCI “35”seçilmelidir.(Not: Bu değerler santralden santrale değişen değerlerdir.) (Not:Ürün ADSL linki yandıktan sonra 1-2 dakika bekletilirse PPPoA/PPPoE, LLC/VC değerlerini kendisi otomatik olarak yakayalacaktır.) Bizim örneğimizde PPPoA ve VC değerleri santralden yakalandı. “Next” tuşu ile bir sonraki ekrana geçilir. Eğer PPPoE seçildiyse Service Name alanı çıkar. Bu alan boş bırakılmalıdır. User Name olarak telekom tarafından size verilen kullanıcı adı sonuna @ttnet uzantısı yazılarak girilir. Password kısmına şifrenizi giriniz.  IP Address kısmında size verilen IP adresi sabit(static)  bile olsa  Obtain an IP Address Automatically seçeneği seçilmelidir.  Connection kısmında Connect on Demand seçilmelidir. Max Idle Timeout “0” dır ve öyle kalmalıdır. Bu durumda cihaz açılınca “Idle” konumda bekler, iç taraftan (LAN’dan) istek gelince hat “UP” olup karşı server’dan IP adresi alır.  Eğer cihazın açıldıktan sonra hattın direkt “UP” olması isteniyorsa (talep gelmesine gerek yoktur.) “Nailed-Up Connection” seçili olmalıdır. Network Address Translation  “SUA Only” seçilip “Next” tuşu ile bir sonraki ekrana geçilmelidir. Bir sonraki ekranda kontrol etmemiz için şimdiye kadar girilen bilgiler listelenir. Bizim girmediğimiz ama default ayarlarda var olan LAN Information kısmı da görülür. Burada görüldüğü gibi default ayarlarda cihazın LAN IP adresi 192.168.1.1, Subnet maskı 255.255.255.0,  DHCP ON, Client IP Pool Starting Address (dağıtılacak IP adreslerinin başlangıcı) 192.168.1.33, Size of Client IP Pool (Dağıtılacak IP adresi sayısı) 32’dir. Bu değerler daha sonra değiştirilebilir. “Save Settings” butonuna basılarak ayarlar kaydedilir. Bir sonraki ekranda LAN connections  kısmında Test your Ethernet Connection’un karşısında PASS yazısını görürüz. Bu LAN testini geçtiğini gösterir. Aşağıda bir takım testler daha vardır. “Start Diagnose” butonuna basınca cihaz testleri tamamlayabilmesi için sizden 20 sn beklemenizi isteyecek ve bu süre  sonunda test sonuçlarını bildirecektir.

Test ADSL synchronization testi fiziksel olarak karşı tarafa bağlı olup olmadığınızı test eder.

Test ADSL(ATM OAM) loopback testi geçmeyebilir. Bu karşı sistemin loopback ayarına bağlıdır.

Test PPP/PPPoE server connection testi karşı server’a bağlantıyı test eder.

Ping default gateway testi router’un default gateway’ine ping atıp atamadığını test eder.

Bu dört testen en az 1 ve 3’numaralı testlerin  geçmesi lazım ve bu testler geçildikten sonra artık router Internet’e bağlanmıştır Daha sonra arkadaki bilgisayarın da  çıkabileceğini test edebilirsiniz.

PORT YÖNLENDİRME(SERVER BARINDIRMA)

 

Kullanıcıların en çok yapmak istedikleri uygulamaların başında router arkasındaki bir bilgisayara web server, mail server kurmak ve bunu Internet’e açmak gelir. Veya içerideki bir bilgisayarın masaüstüne ulaşmak istenir. Web server için 80 nolu portu, mail server için 25 ve 110 nolu portu, uzak masaüstü bağlantısı için 3389 nolu portu arkadaki PC’ye yönlendirmek gerekir. 192.168.1.2 IP adresli bilgisayarda web server, 192.168.1.8 IP adresli bilgisayarda mail server, 192.168.1.15 IP adresli bilgisayarda da Terminal server (uzak masaüstü bağlantısı yapmak için) olduğunu farzedelim. Bunlar bizim kabul ettiğimiz örnek değerlerdir.

 

Cihaza web arayüzünden bağlanın. Advanced Setup altındaki NAT linkine tıklayın. SUA Only seçeneğinin karşısındaki “Edit Details” linkine tıklayın. Açılan pencerede yönlendirmek istediğimiz port numaralarının başlangıç değerini Start Port No, bitiş değerini End Port No, portların yönlendirileceği lokal IP adresini IP Address yazan alana yazın. Başlangıç ve bitiş değerleri aynı ise her iki alana da aynı değeri yazın. Eğer bütün portları arkadaki tek bir PC’ye yönlendirmek veya 2.3.4... satırlarında yazan portların haricindeki portları tek bir PC’ye yönlendirmek istiyorsak 1. satırdaki IP adres kısmına bu PC’nin IP adresini yazın. “Save” butonuan basarak ayarları kaydedin. Bizim örneğimizin bu sayfaya yazılışı aşağıdaki gibidir.

 

 

662HW-61 modelinde statefull firewall özelliği olduğundan dolayı dışarıdan içeriye gelen isteklere izin verilmez. Yalnızca içeriden dışarıya yapılan isteklere cevap olarak gelen paketlere izin verilir. Buna Statefull özelliği  denir.  Dışarıdan içerideki server’lara ulaşmak için WAN to LAN yönünde uygun kuralları tanımlamak gerekir.

 

Advanced Setup altındaki Firewall linkine tıklayın. Açılan penceredeki Rule Summary linkine tıklayın. Packet Direction bölümünden WAN to LAN seçin. Görüldüğü üzere bu yönde tanımlanmış bir kural yoktur ve “Default Policy: Block” görülür. Bu ayar, yazılan kural(lar)a uymayan paketlerin bloklanacağı anlamına gelir. Yeni bir kural eklemek için “Append” butonuna basın. İlk kural web server’a gelen isteklere izin verilmesi için  oluşturulacaktır. Source Address List kısmında “Any” kalsın. Çünkü web server’a kimin erişeceği belli değildir. Destination Address List kısmındaki “Any” ‘e tıkladıktan sonra “Delete” butonuyla silinmelidir. Burada sadece 192.168.1.2 olmalıdır. Destination Address kısmında Address Type olarak “Single Address” seçildikten sonra “Start IP Address” kısımda 192.168.1.2 yazılır. “Add” butonuna basılarak bu adres Destination Address List bölümüne atılır. Aynı şekilde Selected Services kısmındaki Any(TCP) ve Any(UDP) değerleri silinmelidir(Remove butonuna basarak) Available Services kısmından HTTP(TCP:80) seçilip sağ tarafa atılmalıdır. Sayfanın en yukarısında Action for Matched Packets:Forward seçilidir. Bunu değiştirmiyoruz, çünkü bu şartlara uyan paketi forward etmek istiyoruz.  Sayfanın altındaki “Apply” butonuna basarak kuralı onaylıyoruz.

 

 

Firewall - Rule Summary ekranına döndüğümüzde 1 no’lu kuralın oluştuğunu görürüz.

 

Mail server’a erişilmesi için benzer şekilde “Append” butonuna basarak 2 nolu kuralı oluşturuyoruz. Bu sefer IP adresi olarak 192.168.1.8 yazıyoruz. Available Services kısmından POP3(TCP:110) ve SMTP(TCP:25) seçip sağ tarada atıyoruz.

 

 

 

Terminal Server’a erişilmesi için 3 nolu kuralı oluşturuyoruz. Bu  kuralı oluştururken IP adresi olarak 192.168.1.15 yazıyoruz. Available Services kısmında 3389 portunun olmadığını görürüz. Available Services listesinde sık kullanılan(bilinen) servisler vardır. Edit Customized Services linkine tıklayarak yeni bir servis oluşturmamız gerekiyor. Firewall - Customized Services sayfasında 10 adet servis oluşturulabiliyor. 1 nolu linke basıyoruz. Service Name bölümüne hatırlatıcı olması açısından “Terminal Service” yazabiliriz. Service Type olarak TCP, UDP, TCP/UDP  seçeneklerinden birini seçiyoruz. Bu seçim, servisin hangi protokolü kullandığına bağlıdır. Port Configuration bölümünde Single seçersek tek bir port numarası, Range seçersek aralık gireriz. “Apply” butonuna basarak yaptıklarımızı kaydederiz. “Back” butonuyla kural oluşturma sayfasına geri döneriz. Artık Available Services listesinde “Teminal Service” diye bir servis olduğunu görürüz.Sonradan oluşturulan servislerin isimlerinin sol üst kısmında “*” vardır.  Sağ tarafta Any(TCP) ve Any(UDP) değerleri geri dönmüşse bunları kaldırın. Yeni oluşturduğumuz servisi sağ tarafa atın. “Apply” butonuna basarak kuralı saklayın. Firewall - Rule Summary ekranında oluşturduğumuz 3 kuralın özet görüntüsü aşağıdaki gibi olmalıdır.

 

 

Kural tanımlama bitmiştir. Diğer kuralları bu şekilde oluşturabiliriz. Sayfanın en üst solundaki “Main Menu” linkine tıklayıp diğer ayarlara geçebiliriz.

 

WIRELESS AYARLARI

 

ZyXEL 662HW ürününde wireless ayarı yapmak için aşağıdaki şekildede görüldüğü gibi ana menüde Advanced Setup başlığı altındaki Wireless LAN sekmesini tıklayınız.

 

 

 

Bu bölüme girildiğinde karşınıza wireless ayarlarının yapıldığı aşağıdaki ekran gelecektir.

 

 

Bu bölümdeki Wireless başlığında genel wireless ayarları yapılır.

 

 

Enable Wireless LAN sekmesini tıklayarak cihazınızın wireless özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. ESSID kullandıgınız kablosuz ağı  tanımlamak için verilen bir isimdir.Bu isim default olarak Wireless gelir.Buraya istediğiniz başka bir isim yazabilirsiniz.Bu ismin ortamdaki başka bir ağda kullanılmaması önerilir.Sadece aynı ESSID değerine sahip kullanıcılar kablosuz ağınıza giriş yapabilirler.Hide ESSID  özelliği sayesinde girmiş oldugunuz bu değerin ortamdaki başka kullanıcılar tarafından görülmesini engelleyebilirsiniz. Channel ID ile de haberleşmenin gerçekleşmesini istediğiniz kanalı seçebilirsiniz. RTS/CTS Threshold ve Fragmentation Treshold  değerlerinin default değerlerde bırakılması önerilir.

Web Encryption bölümünde router ile kullanıcı arasındaki wireless haberleşmenin şifreli olarak yapılmasını sağlayan ayarlar bulunur.Router ile kullanıcı arasındaki haberleşmenin şifreli olmasını istiyorsanız Enable seçeneği seçilir.Enable edildikten sonra aşağıdaki Key kısımlarına istediğiniz bir şifre girebilirsiniz. Bu bağdaştırıcı 64,128 ve 256 bit şifrelemeyi destekler.Haberleşmenin sağlanabilmesi için client tarafındada bu şifrenin aynen girilmesi gerekmektedir.

 

Wireless haberleşmedeki diğer bir güvenlik seçneği ise MAC adres tabanlıdır.MAC adres bazında izin verme veya engelmeme yapabilirsiniz.Bu ayarları Wireless başlığı altındali MAC Filter bölümünden aşağıda görüldüğü gibi yapabilirsiniz.

 MAC adres tabanlı filtreleme Active Yes yapılarak aktif hale getirilir.Daha sonra Action kısmından belirteceğiniz MAC adreslere izin verme ( Allow  Association) veya engelleme (Deny Association) seçeneğini seçebilirsiniz.Örneğin 2 kişiye ağa bağlanma izni vermek istiyorsak Action kısmından Allow Association  u seçip bu kişilerin MAC adreslerinide şekilde görüldüğü gibi  tabloya yazmamız gerekiyor.

 Bir diğer güvenlik seçeneği ise 802.1x protokolüdür.Wireless menüsündeki 802.1x/WPA ,  Local User Database ve  RADIUS başlıkları bu konu ile ilgilidir.Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiyi ürün kitapçığında bulabilirsiniz.

 

ADSL Başvuru
Yukarı Dön
ozlem22 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye


Kayıt Tarihi: 26-Ocak-10
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1
  Alıntı ozlem22 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Zyxel 662HW-61 TEMEL KURULUM BİLGİLERİ
    Gönderim Zamanı: 26-Ocak-10 Saat 13:49
ben okulda çalışıyorum..1234 olan şifreyi benden önce kullananlar değiştirmiş..oyüzden arayüzü açamıyorum..ne yapmam lazım??*
Yukarı Dön
HsnMrT Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 22-Ağustos-09
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 406
  Alıntı HsnMrT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Zyxel 662HW-61 TEMEL KURULUM BİLGİLERİ
    Gönderim Zamanı: 28-Ocak-10 Saat 21:41

Şifreyi bilmiyorsanız modeme reset atıp tekrardan kurmanız lazım.

ADSLOnline Başvuru,TTNET ADSL Ücretleri
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,141 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama