ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Network ve Güvenlik
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri

ADSL

ADSL Teknik Servis

TCP ve UDP Portları

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
admin Açılır Kutu Gör
Admin
Admin

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 150
  Alıntı admin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TCP ve UDP Portları
    Gönderim Zamanı: 30-Kasım-06 Saat 00:22

TCP ve UDP Portları:

TCP/IP (Transmission Control Protocol / Internet Protocol) (Veri İletim Kontrol Protokolü / Internet Protokolü)
TCP/IP bir protokoller topluluğudur,  internetteki bilgisayarlar arasında veri iletişimini düzenler.
TCP/IP 4 katmandan oluşur:

1- AĞ (Network Katmanı): Veri iletişiminin yapılabilmesi için gerekli fiziksel donanım. Ethernet kartı, kablo, hub vs.

2- Internet: TCP'den gelen isteklerin paketlere dönüştürüldüğü, yönendirildiği ve yollandığı katmandır. 4 alt birimden oluşur:

a- ICMP: Paketler halinde kontrol mesajları gönderilir ve karşılığında bu veri gitti gitmedi / döndü dönmedi bilgilerini döndürür. Bileceğiniz üzere "PING" komutunda da aynı protokol kullanılır.

b- IGMP: Gönderilecek verinin nasıl gönderileceğine karar verir. (bütün makinalara, bir gruba, tek bir bilgisayara veri gönderilebilir)

c- ARP: IP adreslerini MAC adreslerine çevirir. (Bu konuyla ilgili eksikleriniz varsa lütfen TCG'nin eski sayılarına bakınız.)

d- IP: Oluşturulan veri paketlerinin yönlendirilmesi ve adreslemesi işini yapar.

3- İletim Katmanı: Bilgisayarların iletişim sağlayabilmesi için kullanılan protokollerdir. 2 adettir:

a- TCP: Güvenli veri alışverişi sağlar. Gönderici bilgisayar veriyi gönderir, bir de kontrol mesajı gönderip verinin yerine ulaşıp ulaşmadığını anlar. Eğer veri yerine ulaşmamışsa yeniden gönderir. (Bir .exe dosyasının iletimini düşünün. 1 byte'ın dahi eksik gitmesi halinde program çalışmayacaktır. Bu gibi durumlarda TCP tercih edilir).

b- UDP: Hızlı ancak güvensiz bir iletişim protokolüdür. Gönderici bilgisayar veriyi gönderir anca verinin ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmez. Hızın önemli olduğu durumlarda tercih edilir. (Örneğin bir bilgisayar flood yapıyorsanız verinin doğru gidip gitmediğinden çok verinin çabuk gidip gitmediğini hesaplarsınız).

4- Uygulama Katmanı: Bu katman verilerin iletimini yapan programlar topluluğundan oluşur.

a- NETBIOS: Sadece windows temelli bilgisayarlarda kullanılabilen programlardır. Örneğin NET USE e: \\195.176.122.6\C gibi. Windows isletim sistemli bir bilgisayardan bir diğerine bağlantı kurulur.

b- Sockets: TCP/IP'yi kullanarak çalışan veri iletişim programlarıdır. Örneğin TRACEROUTE.

Soket programı yazıyorsanız kullanacağınız 3 değer vardır:

a- Veri gönderilecek bilgisayarın IP adresi.

b- Nasıl iletileceği (TCP / UDP)

c- Gönderilecek port.

Veri göndereceğimiz/alacağımız bilgisayarın IP adresini bilmemiz yeterli değildir. Birbirinden bağımsız tüm verilerin düzenle iletilebilmesi için portları da kullanmak zorundayız. Örneğin aynı anda hem web'de dolaşıyor, hem program indiriyor, hem maillerinizi alıyor hem de bir arkadaşınıza program gönderiyor olabilirsiniz. İşte bütün bu işlemlerin aynı anda ve problemsiz işleyebilmesi için portları kullanmak zorundasınız. Portlar standart'tır. Daha önceden hangi işlemler için kullanılacakları belirlenmiştir.

Yukarı Dön
ancheyn Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
  Alıntı ancheyn Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TCP ve UDP Portları
    Gönderim Zamanı: 04-Eylül-11 Saat 12:01
öncelikle sağlamış olduğunuz bu hizmet için teşekkür ederim.
ben gece telefonlara bakmakla sorumlu nöbetçi olarak bir iş yerinde çalışmaktayım.warcraft dota isimli bir oyunu garena.com portalı ile oynamak için girmeye çalıştığımda ilgili oyun için gerekli olan 1513 nolu portun açık olmadığını gördüm. anladığım kadarıyla bu portun modeme girilerek açılması lazım ancak ipconfig deki bilgiler dahil hiç bir yerden modemin marka ve modelini öğrenemedim. ayrıca varsayılan ağ geçidindeki numarayı adres çubuğuna yazdığımda da modem arayüzüne girememekteyim. 1513 nolu portu modeme girerek açmam konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum,saygılarımla
Yukarı Dön
Nasa-Mehmet Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Gönderilenler: 1993
  Alıntı Nasa-Mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TCP ve UDP Portları
    Gönderim Zamanı: 05-Eylül-11 Saat 23:41
Orjinalini yazan: ancheyn

öncelikle sağlamış olduğunuz bu hizmet için teşekkür ederim.
ben gece telefonlara bakmakla sorumlu nöbetçi olarak bir iş yerinde çalışmaktayım.warcraft dota isimli bir oyunu garena.com portalı ile oynamak için girmeye çalıştığımda ilgili oyun için gerekli olan 1513 nolu portun açık olmadığını gördüm. anladığım kadarıyla bu portun modeme girilerek açılması lazım ancak ipconfig deki bilgiler dahil hiç bir yerden modemin marka ve modelini öğrenemedim. ayrıca varsayılan ağ geçidindeki numarayı adres çubuğuna yazdığımda da modem arayüzüne girememekteyim. 1513 nolu portu modeme girerek açmam konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum,saygılarımla
Merhaba,
Aramıza hoşgeldiniz.Katılımcılığınızı tüm konularda beklemekteyiz.

1513=Fujitsu Systems Business of America, Inc

Yukarı Dön

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 4,047 Saniyede Yüklendi.

DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama