ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Adsl Yardım
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş




 

İnternete İlişkin Bilmeniz Gerekenler

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz




Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Nasa-Mehmet Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör


Kayıt Tarihi: 10-Mart-10
Konum: Türkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 730
  Alıntı Nasa-Mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: İnternete İlişkin Bilmeniz Gerekenler
    Gönderim Zamanı: 18-Temmuz-15 Saat 19:23
Evden internet bağlantısı yapmak için gerekli donanım neleri içerir?

Evinizdeki bilgisayardan internete kişisel bağlantı yapmanız için gerekli donanım;

Bilgisayar ya da internet erişimine uyumlu başka bir cihaz,
Harici (External) ya da Dahili (Internal) Modem,
Telefon hattıdır
Eğer fiber optik bağlantı, kablo TV internet ya da uydu internet kullanıyorsanız telefon bağlantısı gerekmemektedir.

İnternet bağlantımı sağlayacak İnternet Servis Sağlayıcıyı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

İnternet bağlantınızı sağlayacak servis sağlayıcıyı seçerken hizmetin fiyatına, bağlantının hızına, bağlantı telefon üzerinden yapılıyorsa bağlantı türünün telefonu meşgul edip etmediğine ve internet hizmetine ek olarak telefon ücreti ödenip ödenmediğine dikkat etmelisiniz.

İnternet kullanımında tarife seçenekleri nelerdir, en uygununu nası l tespit edebilirim?

İnternet hizmetinin tarifeleri hizmetin telefon, kablo TV şebekesi, uydu ya da kablosuz erişim üzerinden sağlanmasına göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar üzerindeki diğer etkenler ise internet bağlantısının hızı ve toplam bağlantı süresiyle ilişkilidir. Dolayısıyla hizmeti almadan önce günde kaç saat internete bağlı kalacağınız ve hangi yolla internete bağlanacağınız konusunda karar vermelisiniz. Bu kararı verdikten sonra işletmecilerin bayilerinden veya internet sayfalarından kullanmak istediğiniz hizmet türünün tarifelerini öğrenebilirsiniz.

ADSL nedir? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

ADSL, xDSL teknolojisi ortak adı altında toplanan veri iletim teknolojilerinden en popüler olanını tanımlayan teknolojinin adıdır. xDSL kısaltması, özel bir protokolü belirtmeksizin bütün olarak teknolojiyi tanımlar. xDSL teknolojisi, ADSL ile birlikte SDLS, HDSL, VDSL gibi farklı teknolojileri de kapsar. ADSL’in bu teknolojilerden farkı indirme (download) ve yükleme (upload) hızlarının farklı olmasından kaynaklanır. ADSL’in açılımı “Assimetric Digital Subscriber Line” yani “Asimetrik Sayısal Abone Hattı”dır. Tanımdaki “Asimetrik” kelimesi düşük yükleme, yüksek indirme hızını ifade eder. Bu özellik ise çoklu ortam uygulamaları ve grafik ağırlıklı veriler için avantaj sağlar çünkü bu tür verilerle çalışanlar için yükleme hızı çok önemli olmamasına rağmen indirme hızı çok önemlidir. ADSL, hat boyunca çok sayıda verinin sıkıştırılarak gönderilmesi için dizayn edilmiş bir teknolojidir ve PSDN şebekesinin bakır kablolarını (telefon hatlarını) kullanır.

DSL modemler, bakır kablonun bir ucundan diğer ucuna bağlantı kurar: Sinyal telefon anahtarlama sistemi içine girmez. Yerel telefon şirketinde yerel ağ, öncelikle veri frekanslarını ses frekanslarından ayıran bir ayırıcıya gider. Ses frekansları, geleneksel POTS’a (Plain Old Telephone Services sıradan eski telefon hizmeti’ne) bağlanır ve normal anahtarlama telefon şebekesine girer. Veri frekansları, Merkez Ofis (Center Office-CO) ucunda bir DSL modeme bağlanır.

Avantajları

Telefon hattını meşgul etmez
Çoklu ortam uygulamaları için yeterince hızlıdır
Son kullanıcı için ADSL modem ücreti dışında ekstra yatırım gerektirmez
Benzer hızı sağlayan teknolojilere göre daha ucuzdur.
Dezavantajları:

Hizmetin sağlandığı santralden uzaklaştıkça bağlantı hızı düşer.
Hizmeti sağlayan işletmeci için altyapı maliyeti fazladır.
Telefon hattına bağlıdır. Mobiliteyi sınırlar.


Veri İletim Tekniği

Gerekli Teçhizat

Hız

Çevirmeli

(Dial-Up)

Bakır kablo, modem ve çevirmeli internet servisi sağlayan bir ISS

2400 bps - 56 Kbps

ISDN

ISDN’e açılmış bir telefon hattı, ISDN telefonu, veri ile sesi ayrıştıracak bir router ve ISDN internet servisi sağlayan bir ISS

64 Kbps - 128 Kbps

Kablo

Özel kablo modem ve kablolu yayından internet servisi sağlayan bir ISS

512 Kbps - 20 Mbps

ADSL/DSL



ADSL modem ve adaptör kartı, ADSL Servisi sağlayan bir ISS

128 Kbps - 8 Mbps

Kablosuz İnternet (Wireless)

Kablosuz modem ve kablosuz internet servisi sağlayan bir ISS

30 Mbps ya da daha fazla

Uydu

Eski tiplerde bir çevirmeli telefon hattı ve uydu modem. Yeni tiplerde sadece uydu modem ve uydu alıcısı (receiver)

6 Mbps ya da daha fazla

Fiber

Özel fiber teçhizatı, fiber hat, fiber modemler

40 Mbps ve daha fazla





































İnternete ADSL ile bağlantı sağlamak telefon aramalarımı ne şekilde etkiler?

ADSL teknolojisi internete bağlı iken aynı zamanda telefon görüşmelerinizi de yapabilmeyi olanaklı kıldığından telefon görüşmelerinizi etkilemez.

VoIP nedir?

VoIP (Voice over IP), internet üzerinden ses iletimi anlamına gelmektedir. Kısaca, ses sinyalinin bir bilgisayar ağı üzerinden veri paketleri şekline dönüştürülerek taşınması ve dinleme aşamasında veri paketlerinin ses sinyali haline geri çevrilmesi işlemidir. VoIP ile insan sesi ve faks bilgileri, geleneksel veri paketleri halinde bir şebeke üzerinden iletilebilmektedir.

Spam Nedir? Spamları Nasıl Önleyebilirim? Spamların denetlenmesi ya da önlenmesi hususunda yetkili
bir kuruluş var mıdır, varsa hangisidir? Spamların yasallık derecesi nedir?

SPAM, istenmeyen e-posta anlamına gelmektedir. SPAM'ı önlemek teknik nedenlerle çok zor olduğu için bu konuda gerek Türkiye'de gerek yurtdışında yetkili bir kuruluş bulunmamakta ve önlemler daha çok e-posta sağlayıcılar ve son kullanıcıların kullanacakları SPAM filtreleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bugün itibariyle web tabanlı ücretsiz e-posta sağlayan çoğu internet sitesinin SPAM filtreleri etkili ve verimli olarak çalışmakta ve istenmeyen e-postaların çoğu gönderilen kişiye ulaşmadan silinebilmektedir. Eğer internet servis sağlayıcınızın size hizmet olarak sağladığı e-posta adresini kullanıyorsanız, bu konudaki ayrıntılı bilgi için internet servis sağlayıcınızla temasa geçmeniz doğru olacaktır.

İnternet Servis Sağlayıcım ile ilgili bir sorun yaşadığımda kiminle temasa geçmeliyim?

Öncelikle İnternet Servis Sağlayıcınız ile temasa geçmeli ve İnternet Servis Sağlayıcınızın çağrı merkezi hizmetleri ya da internet servisleri aracılığıyla şikayetinizi bildirmelisiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken husus hangi yolla ve hangi tarihte şikayetinizi ilettiğinizi, kiminle görüştüğünüzü ve size söylenilenleri not etmenizdir. Sorununuz çözümlenmediği takdirde bu bilgilerle Telekomünikasyon Kurumu Tüketici Şikayetleri Merkezine, yazılı olarak ya da e-posta ile başvurabilirsiniz.

İnternet üzerinden yapılan işlemler (on-line alışveriş, vb..) güvenli midir?

Bugünkü teknik altyapı ve mevcut güvenlik sistemleri değerlendirildiğinde İnternet üzerinden yapılan işlemler genel olarak pek güvenli sayılamaz. Ancak bu durum İnternet üzerinden hiç alışveriş yapılmamalı olarak nitelendirilmemelidir. İnternet üzerinden alışveriş yaparken kullandığınız sitenin güvenilir firmalara ait bir site olduğundan ve bilgisayar ortamında verdiğiniz bilgilerin başkaları tarafından görülemeyeceğinden emin olduktan sonra internet üzerinden alışveriş yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Bu noktada önemli olan husus alışveriş yapılan sitenin güvenliği olduğu için siteyi yöneten firmanın güvenlikle ilgili açıklamalarını dikkatle okumak ve güvenli olduğuna kanaat getirilirse alışverişi yapmak en doğru olacaktır
Yukarı Dön



 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör



Bu Sayfa 1,773 Saniyede Yüklendi.





Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama