ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Bilgisayar Yazılım
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 


ADSL


ADSL Teknik Servis


4G 'ye ne kadar yakınız.................?

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Nasa-Mehmet Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör


Kayıt Tarihi: 10-Mart-10
Konum: Türkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1993
  Alıntı Nasa-Mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: 4G 'ye ne kadar yakınız.................?
    Gönderim Zamanı: 18-Nisan-10 Saat 16:31
4g teknolojisi nedir ne degildir
 
Ülkemizde yeni tamamlanan efsanevi 3G ihalesinin ardından teknoloji merklılarının diline dolanan 4G terimini elimden geldiğince sizlere anlatmaya çalışacağım.
4G’yi daha iyi anlayabilmek için öncelikle 3G’yi tam manasıyla tanımamız gerekmektedir.  Çünkü 3G ile 4G tabiri caizse göbek bağı ile birbirine bağlı olan iki kardeş teknoloji. 4G genel anlamda 3G’nin bir üst versiyonu gibi durmaktadır.
3G teknolojisi, genel anlamda cep telefonları üzerinden yüksek hızlarla internete bağlanmayı mümkün kılan yeni bir protokol. Bu yüksek veri aktarım hızları günümüzde Türk Telekom’un bize sunduğu ADSL hızının (En çok kullanılan 1 Mbps hızlı 4 GB kotalı) 1 – 7 katı arasında değişmektedir. Buradan da anlayacağımız üzere 3G bize daha hızlı ve kolay veri aktarımı sağlamayı amaçlayan bir teknolojik altyapıdır.
4G’yi açacak olursak, 3G’nin biraz daha gelişmiş hali olarak adlandırabiliriz. Türkiye’de 3G ihale savaşları sürerken Japonya gibi teknolojinin anavatanı olan ülkelerde 4G‘ye geçiş amaçlı çeşitli denemelere başlanmıştı bile. Varsayılanın ötesinde 4G için tam olarak tanımlar belirlenmese de çıkışıyla beraber 3G’nin devrini tamamlayacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Bilim adamlarının belirttikleri üzere 4G teknolojisi ile cep telefonlarının internet bağlantı hızı 100 Mbit/s seviyelerine, taşınabilir bilgisayarların internet bağlantısının ise 1 Gbit/s seviyelerine çıkması amaçlanmakta. Yani canım ülkemin rakipsiz internet hızının 100 ile 1000 katı arasında bir internet hızından bahsetmemiz mümkün (Standart 4 GB kotalı internet hızı baz alınırsa).
Bu bilimsel olmayan açıklamaların ardından isterseniz sizlere CHIP editörlerinin 4G için yapmış oldukları tam teknolojik açıklamayı sizlerle paylaşayım. “ 4G; tamamen IP tabanlı, kablolu veya kablosuz bilgisayar, tüketici elektroniği, iletişim teknolojileri, iç ve dış ortamlarda sırası ile servis kalitesi ve yüksek güvenliğiyle herhangi bir zamanda herhangi bir yerde her türlü ağ hizmetini tek bir noktada birleştirerek makul fiyat ve tek faturalandırmayla gerçekleştirilecek, 100 Mbit/s ile 1 Gbit/s arasında veri iletim kapasitesini sağlayabilen yeni bir sisteme ve geniş kapsama alanlı bir ağa sahip olan yepyeni bir hizmettir.”

Yapılan tanımı teknolojik dilden sokak diline indirecek ve kısaltacak olursak, 4G teknolojisi geniş kapsama alanı içerisinde yüksek hız ve uygun fiyat avantajı ile her türlü teknolojiye cep telefonları veya bilgisayarlardan yer ve zaman kısıtlaması olmadan ulaşabilmenizi sağlayan bir sistemdir.
Peki burada kastedilen her türlü teknoloji nedir. Bunları da şöyle özetleyebiliriz. Görüntülü konuşma, internet üzerinden televizyon izleme, e-mail alıp gönderme, konferans yönetme gibi etkinlikler zaten 3G teknolojisi ile hayatımıza yerleşecek. 4G teknolojisi ise bize daha akıllı bir dünyanın kapılarını tamamen açmasa da yarılamasını sağlayacak.
Örneğin yıllardır üzerinde duran akıllı ev projeleri 4G teknolojisi ile gerçek hayatta uygulanabilirliğe bir adım daha yaklaşacak. Akıllı ev projelerinde üzerinde düşünülen konulardan bazıları çok pahalı bir teknoloji olması ve dışarıdan güvenli ve hızlı bir bağlantı imkanının olmamamsıydı. 4G teknolojisi ise bu bağlantı sorununu tamamen ortadan kaldırıyor. Yüksek ve güvenli veri aktarım hızı sağlayan bu teknoloji ile işteyken evinizi kontrol etmeniz daha rahat olacaktır.
Bir başka örnek vermek gerekirse 100 Km/h hızla giden bir araçta radyo yayınlarını almak bile bazen bir eziyete dönerken 4G sayesinde aracınızda 100 Mbit/s hızında müzik indirebilir ve bu müziği aynı anda aracınızda dinleyebilirsiniz. Tabi aracınızda bir dizüstü bilgisayarınız mevcutsa müziğinizi 1 Gbit/s hızında indirmenizde mümkün. Tabi ki bu hızın kesintisiz bir şekilde size ulaşması ise bu teknolojinin en güzel yanı.
Ülkemizde 4G teknolojisini görmek için (Bu hız ile gidersek) 4-5 yıl beklememiz gerekecek gibi gözüküyor. Özellikle 3G teknolojisinin ülkemize yeni gelmesi 4G için beklememiz gerekeceğiniz en önemli kanıtı. Operatörlere 3G’ye tüm ülkede geçiş için 10 yıl gibi bir süre tanımaları ve 2009 yılının ortasında doğru büyükşehirler de 3G için denemelerin başlayacak olması 4G için henüz ülkemizin hazır olmadığının kanıtı. Tabi ki biz 3G ye gecene kadar 4G’yi bulan Japonlar, biz 4G’ye geçene kadar tek haneli rakamları tüketmezlerse…
3G BİTTİ, 4'TEN GİRELİM

Şimdi, "3G devri madem geçiyor, bırakalım 3G'yi de işe 4G'den mi giriş yapalım" diye sesli düşünmeler başlamış durumda. Bir taraftan da tüm iletişim hizmetlerinin internet protokolü üzerine taşınması hız kazanıyor. İnternet telefonu olgusu gittikçe yerini sağlamlaştırıyor.
Piyasadaki birçok cep telefonunun kablosuz ağ protokolü (Wi-Fi) üzerinden internete çıkıp, hiçbir cep operatörü ile yüzgöz olmadan Skype üzerinden sahiplerini konuşturabilme yeteneği var. Bu durumda, Wi-Max gibi 50 kilometrelik bir alanı kapsayabilen kablosuz internet ağları yaygınlaştığında, 3G veya 4G'nin pozisyonu ne olacak? İşte böyle bir yol ayrımındayız.
BOŞLUĞU İNTERNET DOLDURUR

Bu durumda cep operatörlerinin konumu, kablosuz internet erişimi sunan Telekom şirketlerinden farksız olacak. Operatörler ayakta kalmak için, abonelerini kablosuz internet ağları üzerinden de dünyaya bağlamak zorunda.
Bunu yapmazlarsa, operatörlerin yerine kablosuz internet erişimi sunan internet servis sağlayıcılar geçecek; cep telefonu ve cep bilgisayarı sahiplerini hem konuşturan hem de internetin e-posta, sörf, anında mesajlaşma gibi hizmetlerini sunan yeni bir e-operatör dönemi başlayacak
TERCİHİ KULLANICI YAPACAK

Tüm iletişim hizmetlerinin internet protokolü üzerine taşınmasıyla, cep operatörleri, telekom şirketleri ve internet servis sağlayıcıları ortak bir noktada buluşuyor. Bu buluşmada operatörler 3 ve 4G, servis sağlayıcı ve telekom şirketleri ise geniş menzilli kablosuz internet ağı ile kullanıcı önüne çıkıyor.
Kullanıcı kendi adına en verimli ve en ekonomik olanı seçecek. Kontöre para yetiştirmek yerine, kablosuz internet üzerinden Skype ve benzeri yazılımlarla konuşabilmek daha tercih edilir gözüküyor.4G Nedir?
Dördüncü nesil mobil telefon teknolojilerine verilen genel addır. Benzer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanmakla birlikte üçüncü nesil şebekelerde baş gösteren kapsama alanı ve benzer problemler karşısında daha verimli bir teknolojidir. 3 ve 4G'nin en büyük özelliği, mevcut şebekelerle mümkün olmayan hızlı görüntü transferini mümkün kılmasıdır.Wi-Max nedir? 50 km. çapındaki bir alanda 70 Mbps. hızında kablosuz internet erişimi sağlayan bir teknoloji. Mevcut kablosuz internet erişimi Wi-Fi IEEE 802.11 standardını kullanırken, daha gelişmiş bir sistem olan Wi-Max IEEE 802.16 standardını kullanıyor. Halen Türkiye'de Türk Telekom ve Superonline tarafından bu sistemin testleri sürdürülüyor.
İyi günler temennisiyle
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama