ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Kablosuz Adsl
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri 


ADSL


ADSL Teknik Servis


Ortak kablosuz ağları daha güvenli kullanın

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
merol Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 27-Kasım-05
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1234
  Alıntı merol Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ortak kablosuz ağları daha güvenli kullanın
    Gönderim Zamanı: 29-Nisan-08 Saat 13:10

Yerleşik kablosuz bağlantısı veya sonradan takılan bir kablosuz ağ kartı olan bir dizüstü bilgisayarınız varsa, kafe, havaalanı, hatta hızlı yiyecek restoranlarında bulunan ortak kablosuz ağları (veya WiFi) kullanarak Web'de dolaşabilirsiniz. Burada WiFi rahatlığının keyfini çıkarmanıza ve gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacak üç hızlı ipucu verilmiştir.

Güvenlik duvarı kullanın
Güvenlik duvarı, bilgisayarınız ile ağ veya Internet arasında gidip gelen bilgileri izleyen ve kısıtlayan koruyucu bir sınırdır. Bilgisayarınız Windows XP kullanıyorsa ve en yeni hizmet paketini yüklediyseniz, varsayılan olarak açılan yeni ve gelişmiş yerleşik bir güvenlik duvarınız vardır. Ortak kablosuz ağ kullanırken daha iyi bir koruma sağlamak için, yalnızca birkaç tıklatmayla Windows Güvenlik Duvarı'nı kolayca yapılandırabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bkz: Windows Güvenlik Duvarını Öğrenme. Bilgisayarınız Windows XP kullanmıyorsa, bkz: Internet Güvenlik Duvarı Kullanma.

Dosyalarınızı gizleyin
Evdeki kablosuz ağınızın güvenliğini, değişik etkinlikleri olan farklı şifreleme türleri kullanarak sağlayabilirsiniz. Ortak WiFi kullanıyorsanız, ağ şifrelemesi genellikle denetiminiz dışındadır. Kullandıkları şifreleme türü hakkında daha fazla bilgi edinmek için, ağın Web sitesindeki gizlilik bildirimine bakın. Gizlilik bildirimi yoksa, ağı kullanmamanız daha iyi olur.

Bilgisayarınızda çok fazla kişisel veya mali bilgi tutuyorsanız, dosya koruması içeren bir işletim sistemine yatırım yapmayı düşünün. Windows XP Professional'da şifreleme yoluyla bilgilerinizi korumaya yönelik araçlar vardır. Daha fazla bilgi için, bkz: Güvenliğini Sağlamak İçin Verilerinizi Şifreleyin.

İpucu:  Ortak kablosuz ağ kullanırken kredi kartı numaralarınızı girmeniz gerekiyorsa, tarayıcı penceresinin sağ alt köşesinde kapalı bir kilit simgesi gördüğünüzden ve Web adresinin https: ("s" güvenli anlamında kullanılır) ile başladığından emin olun.

Kredi kartı numaralarınızı veya parolalarınızı yazmayın
Yukarıda listelenen önlemler, kablosuz ağlarda gezinen normal bilgisayar korsanlarına ve kimlik bilgisi hırsızlarına karşı bir miktar koruma sağlayacaktır. Ancak kötü kişiler bu konuda çok çalışırlarsa, zamanla herhangi bir güvenlik sistemini geçmenin yolunu bulacaklardır. Güvende olmak istiyorsanız, ortak kablosuz ağ kullanırken kredi kartı numaranız veya diğer mali bilgileriniz gibi önemli bilgileri bilgisayarınıza yazmayın.
 


 

ADSL Başvuru
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.

DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama