ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Adsl Yardım
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Online Oyunlarda Ping Sorunu

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Sayfa  <123>

Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
rocker_tr Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 9
  Alıntı rocker_tr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 22-Aralık-08 Saat 22:55
wow-europe forumuna ping testini attın mı?
Yukarı Dön
etozlu Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 7
  Alıntı etozlu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 22-Aralık-08 Saat 23:01
attım request timed out dior hala :S
Yukarı Dön
rocker_tr Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 9
  Alıntı rocker_tr Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 22-Aralık-08 Saat 23:02
oradan gelecek cevaba göre buradan da düzgün bir yanıt verirler diye düşünüyorum...
Yukarı Dön
exponent Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 3
  Alıntı exponent Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 17-Ocak-09 Saat 22:13
Orjinalini yazan: c.alkan

90 - 120 ping çok iyi bir değerdir.. 1mbit'in yakaladığı en iyi değer diyebiliriz..

o yüzden problem yok gibi gedi bana.

moderatör arkadasım 1mbit in yakaladıgı en iyi deger  90-120 nası olabilir.millet 50 lerde oynuyo :S.ayrıca benim baglantı hızım cogu zman 300 lere düsüyo yine 70 ping de oynuyorum 850 e cıkıyo yine 70 ping.bugunlerde 100 de sabitlendi.nedenini bilmiyorum.500kbs ile oynayan arkadaslarımız bile 70 lerele oynmuyolar.baglantıyla alakalı deil ping anladıgım kadarıyla.çareler arıyorum.admin tarif ettigi programı indirip işlemleri yapcam bakalım sonuc ne olcak?
Yukarı Dön
c.alkan Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Gönderilenler: 327
  Alıntı c.alkan Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 20-Ocak-09 Saat 04:54
Orjinalini yazan: exponent

moderatör arkadasım 1mbit in yakaladıgı en iyi deger  90-120 nası olabilir.millet 50 lerde oynuyo :S.ayrıca benim baglantı hızım cogu zman 300 lere düsüyo yine 70 ping de oynuyorum 850 e cıkıyo yine 70 ping.bugunlerde 100 de sabitlendi.nedenini bilmiyorum.500kbs ile oynayan arkadaslarımız bile 70 lerele oynmuyolar.baglantıyla alakalı deil ping anladıgım kadarıyla.çareler arıyorum.admin tarif ettigi programı indirip işlemleri yapcam bakalım sonuc ne olcak?

ortalama en iyi değer diyorum.. laf arasından eksik kelimeyi keşfedip, cımbızla alıp, o nasıl oluo öyle gibi msj yazmanıza gerek yok!

1mbit ile aldığınız ortalama en iyi değerler 90 - 120 ms arasıdır... 75 - 80ms ile oynayanda var, 150ms'in altına inmeyende var..

ama ben şu anda 2mbit sınırsız uydunet kullanıcısı olarak en iyi 58ms gördüm pingi yine BF2 oynarken..
Yukarı Dön
exponent Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı exponent Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 20-Ocak-09 Saat 17:48
cevap yazılmadığından msj editlenmiştir!!!

c.alkan
Yukarı Dön
eNeS! Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 1
  Alıntı eNeS! Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 21-Mart-09 Saat 14:48
Bende "PİNG" sorunu yaşıyorum  belirli zamanlarda pingim çok iyi ama bazen de 150 400 arası oluyor...Herseyi denedim ama oLmuyor düzelmedi Yardımcı olursanız iyi OLUR.TEŞEKKÜRLER
eNeS!
Yukarı Dön
ugurmuldur Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı ugurmuldur Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 08-Nisan-09 Saat 01:15
Modemlerin online oyunlarda neden koptugunu bi açıklarsanız sevinirim. neden sadece online oyun oynarken sık kopuyo msn den görüntülü chat yapıyorum 3 saat sorun olomuyo ama wow a girdigim zaman hemen kopmaya başlıyo . sadece wow da yapmıyo digerlerindede yapıyo
Yukarı Dön
xxdemirxx Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 8
  Alıntı xxdemirxx Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 27-Nisan-09 Saat 21:30
Merhaba arkadaşlar; 3 gün önce yine bu foruma yazmıştım ping ile ilgili başımdan geçenleri neyse bende bildiğim birkaç bilgiyi paylaşmak istedim.
Genellikle Online oyunlarda karşımıza çıkan ping sorunu için ilk önce hatayı kendimizde aramamız gerekli.Mesela oyun sırasında açık olan programlar(antivirüs,explorer,herhangi bir download-upload,yada PC de barınan bir virüs.)Bu saydıklarıma XP nin güvenlik duvarıda dahil.Bu tür programların kapalı olduğundan emin olmalısınız.Bunlar dışında modeminiz eğer çoklu bağlantıya izin veriyorsa başkasının bağlantınızı kullanmamasına dikkat etmelisiniz,modeminizin güvenlik duvarını kapatmalısınız(uzun bir süre online oyun içerisinde olmayacaksanız antivirüs ve güvenlik duvarları aktif edilmeli).Kullandığınız bağlantı kabloları, modem ile telefon bağlantısını ayıran Splitter(Arızalı olabilir)
Bu saydıklarım sadece sizinle alakalı olabilecek durumlardır.Ha bir de oyun ayarları var.Açıkçası Ping üzerine çok fazla araştırma yaptım ve türkiyede bu konuyla pek fazla ilgilenilmiyor oyun oynayan arkadaşlar dışında.bende bilgileri yurdışı forumlarından aldım.Bazı forumlarda bahsedilen CS,COD,Battle Field vs gibi oyunların rate ayarları ve Ping düşürme yolları gibi başlıklara rastlıyorum hatta cvp olarak yazılanların neredeyse hepsi "Abi yaptım ayarları senin dediğin gibi ama çalışmıyor pingim hala aynı" şeklinde idi.Kısacası hazır olarak verilen ayarların hiçbiri bi işe yaramaz nedeni her kullanıcının bağlantısı farklıdır hız olarak söylemiyorum hıza gelene kadar bağlantı bir çok farklı noktadan geçer. Onun için boşuna denemeyin.Oyun içinden görüntü ayarlarını düşürmenizde bir işe yaramaz çünkü görüntü kalitesi ile ilgilenen sizin ekran kartınızdır dolayısıyla gelen ve giden bilgileri ekran kartı düzenler ve kerana yansıtır.Fakat şunu unutmamalı gelen ve giden bilgiler arasında oynadığınız haritanın kendisi yoktur.Harita zaten oyun dosyaları içerisinde mevcut ve bir defa yüklenir.Sadece diğer oyuncuların konumları ve haritada o anda olan olayların bilgisi gelir.Bir serverda oyuncu sayısı fazlalaştığında pinginizin bi miktar artması buna bağlanabilir.Unutmadan bu artış sadece sizinle alakalı olmayabilir server kapasitesi yeterli olmadığı zamanda oyuncu fazlalığından ping artışı olur. Yurtdışı serverlarda 75-95-100 hatta 110  aralıklarındaki pingler iyidir yani oynanabilir düzeydedir.Bu arada ADSL bağlantı hızı ile ping arasında fazla bir bağlantı yoktur yani siz 1024 kullanırken pinginiz 87-93 aralıklarında seyrederken 2048 e geçtiğinizde bu en fazla 5-10 ms lik bir etki gösterir(bizzat denendi) bunun sebebi bağlantı hızınız ttnet tarafından arttırıldığında sinyal seviyesininde arttırılması.
Ping için önemli olan sizin ve bağlandığınız server arasındaki bağlantı kalitesi.(uzaklık,bağlantı sizin modeme gelene kadar kaç atlama yaptığı,sizin bağlantınızı sağlayan TTNET şebekesinin yoğunluk durumu ve aynı anda kullanıma sunulan bant genişliği) Belirli zaman aralıklarında ping değerlerinin yükselmesi genellikle bulunduğunuz bölgedeki internet kullanımının yoğunluğu ile alakalı bir durum.Mesela ben şu an gündüzleri yurtdışı serverlardan 87 ping almama rağmen akşamları 17:30 dan başlamak koşulu ile pingi 300 lerde görebiliyorum.Bu durum için TTNET i aradığımda 1.sinde Ping ne dediler.2. sinde Yurtdışı çıkışlarında 2.5 aydır devam eden bir çalışma var dediler.Halbuki benim problemim son 1 aydır mevcut neyse eğer belirli saatlerde pinginiz yükseliyor ve sonra normale dönüyorsa(gece 24 ten sonra) bilinki sizden kaynaklanan bir problem değil.Eğer sürekli pinginiz yüksek ise ilk önce yukarıda anlattığım konuları kontrol etmeniz bu kontroller apartmanın dışından eve gelen tel.kablosunu değiştirmeye kadar gider arkadaşlar...Ha bu arada unutmadan CMD ile attığınız ping yada speed test sayfalarında gördüğünüz pingler oyun sırasında aldığınız pinglere eşit olmayabilir bunun nedeni CMD de genelde 32 bayt veri ile test edilir, hız ölçüm sayfalarında ne kadar bir veri ile test edildiği yazmıyor.Halbuki oyun sırasında sizin servera yolladığınız ve aldığınız paket büyüklüğü çok daha fazladır oyuna göre de değişir.Konu hakkında araştırma yapan arkadaşlara umarım biraz olsun yarar sağlamışımdır.
Yukarı Dön
exponent Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderim Zamanı: 27-Nisan-09 Saat 21:38

xxxdemirxxx teşekkürler arkadaşım.o kadar yazıyı yazman bile büyük saygıyı hakediyor.

Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı xxdemirxx Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 10-Mayıs-09 Saat 15:38

Tekrar Merhaba; yaklaşık 3 haftalık TTnet görüşmeleri ve 2 defa adresimde yetkilierce testler yapıldıktan sonra bi sonuca ulaşamadık.En son geçtiğimiz cuma günü (08.05.2009) Ankaradan bir ttnet görevlisi aradı baştan sona günün belirli saatleri arasında olan yüksek ping problemini anlattım.Uzun bir telefon görüşmesinden sonra normalde yapılmayan bir uygulamayı gerçekleştirdi ve gerekli yerlerle irtibata geçerek portumu değiştirdi.Hattım tekrar açıldıktan sonra deneme yaptım ha bu arada modem ve PC ye formatta atıldı.Denemede şunu gördüm normalde benim almanya serverlarından aldığım en iyi ping değeri 89 idi değişimden sonra bu rakam 78 oldu yani 11 ms lik bir düzelme var.Fakat akşam olunca bu rakam yine 150 lere çıkıyor.Fakat almanya serverindan 150 ping alırken Hollanda server ından 98 ping alıyorum (olması gerektiği gibi) Şunu farkettim; yaptığım denemelerde modemi açtığımda genelde 81.xxx.xxx , 88.xxx.xxx ve 78.xxx.xxx gibi İP numaraları ile bağlanıyorum. 88 ve 81 ile başlayan İP grubunda almanya polonya gibi serverlardan yüksek fakat hollanda serverından düşük ping alıyorum.78 ile başlayan ip de ise hepsi kötü başkada ip almayı başaramadım sayısız denemelerle.Ben artık sıkıldım bu durumdan bi şeyi düzeltsek öbürü mahvoluyo  şimdide ip grubuna bağlı olduğu gibi bi durum var bu ping in.Ne halt yiyeceğimi şaşırdım resmen.Eğer İP gruplarındaki  değişikliklerin sonuçlarını ve neler yapılabildiğini bilen arkadaşlar varsa lütfen yazsın.

Yukarı Dön
bang Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
  Alıntı bang Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 20-Ağustos-09 Saat 00:14
Arkadaşlar bu sorunun tek çözümü ttnet'in alt yapısını düzeltmesi.Lakin ttnet'in tek derdi bizleri sövüşlemek.Öyle biriymiş,smileymiş bunlar hep düzmece..Hepsi aynı alt yapının izbe şirketleri..Bulunduğunuz şehirde yada ilçede kablo tv varsa,hiç durmayın uydu nete geçin.Adının uydu net olduğunu bakmayın.Bağlantı uydu üstünden değil kablo tv hattı üzerinden sağlanıyor.Adsl 1024/256 ama kablo 1024/1024..Ayrıca 512 kbps kullanan arkadaşımın pingi 20 ms..Bende şuan sizler ping sorunu ile boğuşuyorum.Malesef bende ttnet'in tekel sınırları içindeyim.Burda uydu net yok..3G zaten oyuncular için fiyasko,hiç düşünmeyin..ttnet'in müşteri direktörü ile bile konuştum.Onun bile müdahalesi işe yaramadı.ttnet tekeli sona ermedikce bu ülkede internet burnumuzdan gelmeye devam edecek..facebook'da bir grup kurdum.Adı "en kolpa internet ttnet" bu tip organizasyonlara katılın..Sesimiz ancak birlikte bağırırsak duyulur..saygılar
en kolpa internet ttnet
Yukarı Dön
wormy2 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı wormy2 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 06-Eylül-09 Saat 13:51
Orjinalini yazan: uMuTR

Merhaba arkadaşlar bağlantım 1024 mbps  ben çok CS oynayan biriyim nerdeyse günün yarısını CS oynamakla geçiririm ama bağlantı yavaşlığı yüzünden bu sürekli yarıda kesiliyor gerçekten çok sinir bozucu bir durum CS oynayanlar bilir takımınız sizi umut çabuk  212..... ... .. IP adresine gel maç var dedikleri zaman bir bakıyorum pinge

http://www.resimupload.com/ds456593459_11.htm

http://www.resimupload.com/ds229720442_14324.html

yukarıdaki resimlerdeki gibi ping 200-800 arasında oluyor dosya falanda indirmiyorum modemi değiştirip öyle denedim yine aynı, kabloları değiştirdim yine aynı bilgisayarın donanımından kaynaklanması imkansız benim bağlantımdada sorun var zaten bazen internet okadar yavaşlıyorki gezinemiyorum bir sayfayı bile zor açıyor artık tek bir ihtimal var oda bağlantı yüzünden bana yardım ederseniz çok sevinirim :(

aynen bende cs oynuyorum ve pingim 200-800 olsa iyi 400-1400 arası gidip geliyor eğer bunun altından kalkamayacaksanız bizde başka bir sunucu bulalım ve oraya geçelim..sakın bana beğenmiyorsan interneti kestir gibi saçma konuşma yapmayın...
düzeltebiliyosanız düzeltin düzeltemiyorsanız bizde hemen bırakalım ve diğer sunucuları araştıralım.!!!
parmak bassam
Yukarı Dön
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderim Zamanı: 06-Eylül-09 Saat 17:58
Hiç durma direk kablonete geç.....Zaten kablonet yaptığı kampanyalarla TTneti iyice zor duruma soktu ve hemen karşı bir atakla 1 mbit bağlantısı olanları 2, küsür ytl fark ile 8 mbit hıza çıkaracaklarını açıkladı.Ha şu da var isteyin yada istemeyin zaten 2 ay içerisinde bütün 1 mbit ler 8 mbit e çıkacakmış ama isteyenler başvurarak bu süreci hızlandırabilirler.Şöyle bir sorun var onuda belirtmek istiyorum online oyunlarda download hızı kadar upload hızı önemli hatta downloadtan daha önemli diyebilirim bana göre ping yükselmelerinin bütün sebebi bu, çünkü siz mükemmel bi hızla download yapabilirsiniz ama aynı kalitede upload olmuyor malesef.Oyun serverlarında serverdan size gelen bilgi ile sizin servera yolladığınız bilgi arasında gecikme olursa ping yükselir isterseniz bağlantınız 16mbit olsun ki 8 mbit kullanan arkadaşımın ping i bile hala 250-300 lerde geziyor geçtiğine pişman oldu neyse.Ha diyeceksiniz 8 mbit e geçince upload hızımda artıyor evet işte sorunda tam olarak burda TTnet in altyapısında. Download hızı kadar upload a önem verilmiyor, şebekelerde kayıpa uğruyor.Ne zaman internet kullanımı azalıyor belirli saatlerde, o zaman pingler normale dönüyor.yukarıda arkadaş yazmış uydunet 1024*1024 hızında diye ama upload miktarı 1024 değil ADSL gibi 256 dır.Ama adsl den bin kat daha iyi.TTnet artık bu kadar fazla abonenin ihtiyaçlarını karşılayamamakta vaad ettiği hızı ve kesintisiz kaliteyi sağlayamamakta örnek olarak sikayetvar.com a girin ve TTnet şikayetlerine bakın maşallah 2. sırada türkiye genelinde birde uydunete bakın....
Yukarı Dön
dwyanemert Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı dwyanemert Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 07-Eylül-09 Saat 00:08
ya arkadaşlar bende her gün aynı sorunla karsılasıyorum sabahtan hiçbir problem olmuyor ama öğleden sonraları pingim 500-1000 arasında değişiyor (S4 League Oynuyorum) acaba bu sorunumu nasıl halledebilirim.Cry
Yukarı Dön
emosh0606 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı emosh0606 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 21-Ekim-09 Saat 13:25

ben s4 league oynuyorum 79 ms de oyundan gene atıyor aynı zamanda başka bir online oyun olan metin2 oynuyorum metin2 de hiç bir sorun yaşamıyorum ama s4 league de her zaman oyundan atıyor yardımcı olursanız sevinirim

beşiktaş
Yukarı Dön
HsnMrT Açılır Kutu Gör
Admin
Admin

Gönderilenler: 406
  Alıntı HsnMrT Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 22-Ekim-09 Saat 15:27
Oyunda bir problem olabilir internetinde bir düşme yoksa.
ADSLOnline Başvuru,TTNET ADSL Ücretleri
Yukarı Dön
alihan13 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı alihan13 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 05-Kasım-10 Saat 17:16
suanda kullandım ınternet 4.3Kb/s ama benım abonelıgım 800 Kb/s bu konuda ne yapabilirim
Yukarı Dön
AxeR94 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Gönderilenler: 5
  Alıntı AxeR94 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 27-Aralık-10 Saat 16:51
merhabalar.

yaklaşık 2 hafta gibi kısa süre önce bulunduğum alana kar yağdı internetler gitti. 2 gün nete giremedik müşteri hizmetlerine aradık modemi sıfırladık geldi fakat 8mps yerine 1mps olarak oldu (8mps sınırsız almıştık) bana bu sorun genel sorun diyorlar fakat arkadaşlarımda oyun pingleri 20yi geçmiyor. onlarında aynı sorun olmuş fakat problemsiz devam ediyor benim pingim 500 lerde seyir ediyor akşam kafasına eserse 38 e kadar iniyor yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Yukarı Dön
volkan182 Açılır Kutu Gör
Yeni Üye
Yeni Üye

Alıntı volkan182 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Online Oyunlarda Ping Sorunu
    Gönderim Zamanı: 25-Nisan-11 Saat 15:58
Arkadaşlar ping sorunu için..
bakınız..
1 ) pc de virüs olması
2) aynı hattı çoklu kullanım (wireless dan baska birsi bağlanmışsa modeme oyun oynakren ping yapar)
3) ve en önemlisi DNS ve internet sağlayıcınızın hangi şehirden beslendiği..
3 ü biraz açayım. şimdi bakınız DNS ayarı hakkında.. Ben eskişehirde yaşıyorum ve ttnet ankara DNS ayarlarını kullanıyorum .cs 1.5 oyuncusuyum ve ping im 90 .bunun nedeni cs istanbul server, bn ise ankara DNS kullanıorum..Yani veriler istanbuldan ankara ya.ankaradanda bana yani eskişehir e ulaşıyor ve budurum ping yapıyor yani gecikme..biraz daha acıcak olursak yapacağımız hiçbişey yok.istanbulda ki sunucuların yoğunluğu gece azalıyor ve ping im 8 e kadar düşüyor.çözüm ü ttnet üretecek ve eskişeiher istanbul yani şehirlerarası altyapı yatırımı yapıcakki veriler ankaraya ugramadan direk bana gelsin ve gecikme olmasın.. işin özeti bu. (not istanbul DNS kullansanızda internet sağayıcınız yani ttnet vs sizin altyapınızı nereye bağlamışsa herzaman son durak orası olur ve ordan verileri alırsınız..ttnet in 4 tane merkezi var. ist (avr) ist(anadolu) izmir ve ankara. hangi şehir e yakınsanız ordan beslenirsiniz.. ama online oyunların merkezi istanbul...istanbulda yaşayıp da ping sorunu yaşıyanların problemi kesinlikle adsl de diğildir. kendi pc vs türü etkenlerdir..tşk:D
Yukarı Dön

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  <123>

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 3,281 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama