ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Adsl Yardım
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 

Modem Yazılım Güncelleme, İnternet ve Dsl Işığı Ya

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Nasa-Mehmet Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör


Kayıt Tarihi: 10-Mart-10
Konum: Türkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 730
  Alıntı Nasa-Mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Modem Yazılım Güncelleme, İnternet ve Dsl Işığı Ya
    Gönderim Zamanı: 18-Temmuz-15 Saat 19:41
Modem Yazılım Güncelleme, İnternet ve Dsl Işığı Yanmıyor
Modeminiz internete bağlanmıyor internet ışığı yanmıyor tüm ayarlarını kontrol etmenize rağmen bir türlü internete bağlanmasını sağlayamadıysanız birde yazılım güncellemesini denemeyi ihmal etmeyin derim.

Başıma gelmiş bir olay sonucu bu internet ışığı Dsl-Adsl ışığının yanmaması gibi bir problemi yazılım yani firmware güncellemesi yaparak çözmüş bulunmaktayım.

DSL ve internet ışığınız yanmıyor ise modeminize yazılım güncellemesinden önce yapmanız gereken Modeminizin ayarlarında bulunan İnternet servis sağlayıcınızdan (Süperonline, TTNET) kullanıcı adı ve şifrenizin doğruluğundan emin olmanızda fayda var.

TTNET MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI: 4440375
SUPERONLİNE MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI: 0850 222 0 222

Bunu doğrulamak için internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerinden Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrendikten sonra modeminizin ayarlarından kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

Modem yazılımı nasıl güncellenir:

Öncelikle modeminizin arayüz ayarlarına girmeniz gerekmektedir. Bu ayarları yapabilmeniz için öncelikle modeminizin ara yüzüne ulaşmanız gerekmektedir. Bu yapa bilmeniz için varsayılan ağ geçidi numarasını öğrenerek modeminizin güncelleme işlemlerine başlaya bilirsiniz.

Varsayılan Ağ Geçiti Numarasını Öğrenme:

Denetim masası>Ağ ve Paylaşım Merkezi>Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin>Bağlı olduğunuz ağ bağdaştırıcısına iki defa tıklayın.

Yerel Ağ bağdaştırıcısı dediği ethernet kablosu ile bağlantı için geçerli olan
Kablosuz Ağ bağdaştırıcısı diye belirtilen ise isminden de belli olacağı gibi Kablosuz ile bağlı iseniz gireceğiniz kısımdır.

Açılan Pencerede Ayrıntılar sekmesine tıklayarak ulaştığınız sayfadaki yazıların içerisinde
IPv4 Varsayılan Ağ geçidi diye belirtilen kısmın karşısındaki 192.168.1.1 gibi bir numara bulunacaktır sizinki farklı olabilir bu numarayı bir yere not ederek İnternet tarayıcınıza (Goggle Chrome, FireFox veya İnternet Explorer gibi) ve adres çubuğuna yani internet adreslerini yazarak girdiğiniz kısıma bu numarayı yazıp enter tuşuna basıyorsunuz.

Açılan ekranda sizden Modemin ara yüzüne ulaşabilmenizi sağlayacak olan kullanıcı adı ve şifre isteyecektir bu şifrenin kablosuz ağ yani wifi şifresi ile hiç bir ilgisi yoktur. Sizin daha önce belirlediğiniz bir şifre veya genelde modemlerde kullanılan Kullanıcı Adı: admin Password veya şifre: Admin olarak girilerek açılmaktadır Airties'larda ise ya boş bırakılır yada ttnet ten aldığınız bir modem ise ttnet diye şifre girilerek istediğiniz panele ulaşa bilirsiniz. Ancak bunları denemenize rağmen ulaşamıyorsanız yapmanız gereken modemi resetleyerek bir daha denemektir ancak resetleme işlemi esnasında Ttnet kullanıcı adı ve şifreniz kaybolabilir. Bunları daha sonra Ttnet müşteri hizmetlerini arayarak tekrardan edinebilirsiniz. (4440375).
Modeminizin arayüz şifre ekranını bir türlü aşamadıysanız yapmanız gereken Google üzerinden modeminizin marka ve modeline göre fabrika çıkışı kullanıcı adı ve şifresine ulaşmanızdır.

Ardından ayarlar ekranında bulunan internet ayarları içerisinde bulunan vc1-vc8 gibi bölümlerde yazan yada Adsl Dls bölümlerinde bulabileceğiniz internet kullanıcı isimlerini bir kenara not ettikten sonra (bu bilgilere sahipseniz yada daha önceden modeminize reset atmış iseniz bunları müşteri hizmetlerini arayarak tekrardan edinebilirsiniz. Ayrıca Modeminizi kablosuz olarak kullanıyorsanız yazılım güncelleme veya reset atma gibi işlerden sonra modeminizin yayıncı ismi ve wifi şifresi gibi kısımlar ortadan kalkacağını unutmayın.) Modem ayarları Yazılım güncellemesi, Yönetim, Sistem ayarları gibi bölümler içerisinde bulabileceğiniz YAZILIM GÜNCELLEME başlığına sahip bölümde bulunan dosyadan güncelleme gibi GÖZ AT diye tabir edilen bir pencere bularak indirdiğiniz modem yazılımını buradan göstermeniz gerekmektedir. Gösterme işlemini gerçekleştirdiğiniz taktirde bir müddet yazılımın yüklenmesi sürecektir. Ardından İnternet bağlantınız için kullanıcı adını ve şifresini girmeniz gerekecektir bu gibi ayarları da gerçekleştirdiğiniz taktirde tekrardan internet bağlantınızı yapmanız için bir sorun kalmayacaktır ancak her modemde ayarlar değişik başlıklar halinde bulunabilir. O yüzden modeminizin ayar paneli ile ilgili bilginizin olması gerekmektedir.
Modemin yazılımını bulmak için izlemeniz gereken yol;

Modeminizin güncel yazılımını yani fireware'ünü bulmak için internet üzerinden bir kaç arama yapmanız gerekecektir. Modeminizin üretici firmasının sitesinden veya başka sitelerden edindiğiniz güncel yazılımı indirerek bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen Şekilde sorununuz çözülmez ise yapacağınızın pek bir şey kalmıyor modeminizi tamir ettirmekten başka.
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 1,137 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama