ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Adsl > Adsl Yardım
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

TTNet Hız Problemleri ve Kopmalar Neden Yaşanır ?

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Nasa-Mehmet Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 730
  Alıntı Nasa-Mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: TTNet Hız Problemleri ve Kopmalar Neden Yaşanır ?
    Gönderim Zamanı: 18-Temmuz-15 Saat 19:08
TTNet ile başı dertte.Kimisi hız probleminden yakınıyor, kimisi ise tarifeme göre modeme gelen hızım çok düşük diyor.Bu gibi sorunlarda neler yapacağınızı anlatmaya çalışacağım.Şunu belirtmek isterim ki ilk iş sorunun neden kaynaklandığını analiz etmek.Şimdi bunları sıralayalım ;

1)Hızınızın Sabitlenmesinden Dolayı ADSL Hattınıza Gelen Hızınızın Düşük Olması

Hızımızı neden sabitlerler hiç düşündünüz mü ? Ben size söyleyeyim.ADSL hattımıza gelen hızımız ne kadar yüksek olursa sinyallerimiz de ters orantıda düşer.Bu yüzden bir sorunumuz olduğunda hattımızın alabileceği en yüksek değere doğru hız sabitlemesi yaparlar.Tabi bu iyimser olarak düşündüğümüz sabitleme.Bunu nasıl anlayacağız ? Şöyle ki ; modeminizin arayüzüne giriyorsunuz.Gelen download hızınıza bakıyorsunuz.16 mbps’e kadar olan tarifede modemime gelen hızım 16379 kbps.Eğer modeminize gelen download hızınız tarifenizin hızına göre 5, 10, 100, 200 kbps vs. daha az ise sorun yok demektir.Ama 8 ya da 16 mbps’lik tarifede modeminize gelen hızınız 2, 3, 4 mbps ise demek ki hızınız sabitlenmişlerdir ve TTNet müşteri hizmetleriyle iletişimize geçmeniz gerekmektedir.

2)Snr Margin Değerlerinizden Kaynaklanan Kopmalar ve Hız Düşmesi

Snr margin kısaca ADSL hattımızdan, modemimize gelen sinyal gücüdür.Bu değerin 6 desibelden düşük olması hattınızda kopmalar ve modeminize geç bağlanma sıkıntıları yaratacaktır. Mesela şöyle anlatayım.TTNet kullanıcıları, çoğu zaman 8 mbps’e kadar olan tarifeyi çok rahat kullanıyordum ama 16 mbps’e kadar olan tarifede düşük hızda download yapıyorum derler.Bunun sebebi hız artışından dolayı snr margin değerlerinizin düşmesidir ya da hattınızın 16 mbps’i desteklememesidir.Şimdi birkaç resimle açıklayalım.

Airties modemimde 8 mbps’e kadar NETLİMİTSİZ tarifesinde snr margin(downstream sınırı) değerim;

Resimde de görüldüğü gibi downstream sınırım 24 desibel.8 mbps’te herhangi bir sorun yok.

Şimdi ise 16 mbps’lik tarifeye geçtiğimdeki değerlerimize göz atalım.

Bu resimde de görüldüğü üzere snr margin değerim 10 desibele düşmüş.İdeali 14 ve üzeridir.

Her iki resimde de hat zayıflama değerleri var.Bu değerlerin düşük olması hattınızdan daha iyi verim almanıza olanak sağlar.

3)ADSL Tesisatınızdan Kaynaklanan Hız Düşmesi

Hız artışı yüzünden kaynaklanan sorunların anlatımını geçtik.Peki bazı arkadaşlar her şeyi yaptım, benim hattıma gelen download hızım normal ancak download yaparken düşük hız alıyorum ve snr margin değerlerim de düşük çıkıyor diyebilir.Peki çözümü nedir ?

Bilindiği üzere evimizde veya işyerimizde kullandığımız ADSL kabloları bakır yani ince kablolardır.Buna bağlı olarak veri iletiminde ara ara kopmalar ve veri kaybı yaşanabilir.ADSL hattınızdaki kabloları ve splitterınızı yenilemek çözüm olacaktır.

4)Wireless ve Ethernet Bağlantısı Arasındaki Fark

Laptoplarımızda kullandığımız wireless alıcılarımız 802.11b/g standardını destekler.En fazla 54 mb/sn veri transferi sağlarlar.Ethernet kartlarımız ise 802.3 standardını kullanır ve 100 mb/sn veri transferine sahiptir.Şimdi wireless ve ethernet kablosu ile bağlandığımız modemden hız testi sonuçları

Aradaki farkı gördünüz.Tabi wireless ile bağlandığınızda modeme olan uzaklığınız, duvar vs. buna etki edecektir.Hız testinizi yaparken de antivirüsünüzü pasif hâle getirmeyi unutmayınız.Yoksa sonucunuz yüksek çıkacaktır.

5)Hattınızın Yüksek Hızları Desteklememesi

Modeminize girdiğinizde ADSL modunuz G.dmt görünüyorsa en fazla alacağınız değer 8 mbps’tir.8 mbps üstü tarifeleri kullanabilmek için modunuzun ADSL2+ olması gerekir.Bulunduğunuz civarın ADSL2+ portunu destekleyip, desteklemediğini öğrenmek için TTNet ile iletişime geçip, port sorgulaması yaptırınız.

6)Santrale ya da Saha Dolabına Olan Uzaklık

Santrale uzak olmak alacağınız hızı düşürmektedir.Örneğin santrale 400 metre mesafe olan kullanıcıyla, 1 kilometre mesafe olan kullanıcı aynı hızı almaz.TTNet bunun için mahallelere saha dolapları yerleştiriyor.Santrale uzak ve mahallenizde saha dolabı var ise hızınız yüksek olacaktır.

7)Modeminizin Aşırı Isınması

Kullandığınız modeminizi fazla açık tutuyorsanız, bir süre sonra sıcaklayacak ve hattınızda kopmalar yaratacaktır.TTNet’in verdiği Huawei 521 modemlerde ısınma sorunu vardır.Eğer evinize ya da işyerinize internet bağlatacaksanız Airties modem almanızı tavsiye ederim.

8)Adil Kullanımdan Dolayı Hız Düşmesi

Sınırsız tarifelerin bazılarında bilindiği gibi adil kullanım kotaları vardır.8 mbps'e kadar olan tarifede 25, 16 mbps'e kadar olan tarifede ise 50 GB'tır.Bu sınırları geçtiğiniz zaman hızınız düşecektir.

TTNet'e ulaşmak için twitter sayfalarına tweet atmanız yeterli olacaktır.Geri dönüş yapıyorlar.
Yukarı Dön

Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,078 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama