ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Msn Messenger > MSN
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş
 


ADSL


ADSL Teknik Servis


E- Mail Nasıl Gönderilir

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
baris Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 02-Ağustos-11
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 104
  Alıntı baris Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: E- Mail Nasıl Gönderilir
    Gönderim Zamanı: 06-Eylül-11 Saat 10:25
Gönderen ya da Kimden (From): İletiyi gönderenin adresi ve adı. Burada otomatik olarak kişinin adı olarak gözükse de baska kişinin ismi ile de gönderim yapmak mümkündür ya da aynı hesaba bağlı başka hesaplarınız varsa ve tanımlıysalar buradan başka bir hesap seçebilirsiniz.

Alıcı ya da Kime (To): İletiyi alanın adresi ve adı. İletinin kime yolladığını gösterir. E-posta adreslerinin arasına "," virgül koyarak birden fazla kişiye yollamak mümkündür.

Konu (Subject): İletiyi özetleyen başlık, genelde daha sonradan hatırlamakta ve e-postaları ayırmakta yardımcı olur. Etik olarak yazılması tavsiye edilir. zaten gönderirken kullandığınız istemci size konunun boş bırakıldığını anımsatacaktır. Mümkün olduğunca kısa, gönderilen postanın içeriğini açıklayıcı net bir tümce olmalıdır.

E-posta bedeni (Body): Burada iletinin kendisi ve genel olarak kullanıcı imzası yer alır. Etik olarak gövdede birşeylerin yazılı olması gerekmektedir. Aksi taktirde zaten kullandığımız istemci bize bunu hatırlatacaktır.

İnsanlar niye boş bir mail gönderirler? genelde ekli bir dosya gönderdiklerinde içerik kısmı boş olabiliyor. Fakat postanın ilerki bir tarihte tekrar okunmak istenmesi halinde içeriğin olmaması sorun yaratabiliyor.

Karbon Kopya "KK" (CC, Carbon Copy): Aslen gönderilen kişiye ek olarak iletinin başka alıcılara gönderilmesini sağlar. İleti buraya yazılan kişilere doğrudan hitap etmemektedir, ileti bu kişilere bilgilendirme amacı ile yollanmıştır.

Gizli Karbon Kopya "GKK" (BCC, Blind Carbon Copy): Kapalı Karbon Kopya olarak da bilinir. Buraya yazılan adresler iletide gözükmez. Etik olarak birçok kişiye gönderilen gayrı resmi iletiler için bu alanın kullanılması uygun düşer. Bu tür adres gizleme yığın iletiye karşı da koruma sağlar. Yani özellikle Yönlendirme (Forward) yaparken buna dikkat etmek gerekir. böylece hem kendi adresimizi hem de postayı gönderdiğimiz diğer alıcıların adreslerini korumuş oluruz.

Bir e-postayı hazırlarken yapılan işlemler şöyledir:


Cevaplama (Reply):
Belli bir adresten gelen e-postayı cevaplamak icin kullanılır. Alıcı kısmına otomatik olarak e-postayı yollayanın adresive gönderilen yazı alıntı olarak alınır. En çok kullanılan fonksiyonlardan biridir. Yalnız göndermeden önce alıntıdan gereksiz yazıların silinmesi gerekir. Böylece alıcı sizin neye cevap yazdığınızı bilecektir. Aylar sonra bir postanıza istinaden "evet" diye bir cevap gelirse ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.


Herkesi cevapla (Reply All):
Cevaplanan iletiyi, gelen e-postanın To: ve CC: kısmında yazılmış olan tüm adreslere yollamak için kullanılır. En çok suistimal edilen fonksiyonlardan biridir. Genelde tüm adresler açık olarak ve gereksiz adreslere gider. Bilgisayara giren virüslerin kullandığı mekanizmalardandır.


Yönlendirme (Forward, Fwd):
Gelen bir e-postanın bir başka adrese yönlendirilmesini sağlar.


Ek (Attachment):
Yazıya ek olarak yollanan dosyalardır. Bildiğim kadarıyla tüm program ve sitelerde ataç sembolüyle gösteriliyor. Ses, resim, video, yazı başta olmak üzere birçok değişik formatta dosya eklenebilir. Virüslerin başlıca yayılma yollarından biridir. Bilinmeyen dosya eklerinin açılması önerilmez.


Bu yazı neden hazırlandı?:
İki sebepten. Ülkemizde internetin yaygınlaşması ile birlikte mail kullanımı da arttı. Özelikle de msn gibi anında mesajlaşma servislerin rağbet görmesi nedeniyle resmen bir patlama olmuştur.-aslında msn ile msn messenger farklı şeylerdir. MSN Microsoft'un internet tabanlı hizmetlerini yürüttüğü kurumudur. windows live messenger ise MSN' in anında mesajlaşma programıdır.- Tabii bu patlama daha çok hotmail odaklı olmuştur. Hotmailin ve msn messenger' in aynı firmaya(Microsft) ait olmasının ve tümleşik olmalarının etkisi de büyük. Oysa ki başka bir servis sağlayıcıdan edindiğiniz e-posta adresi ile de Windows Live Messenger'i kullanabilmektesiniz. Böylece sıksık duyduğunuz "msn!i çaldırma" olayına maruz kalmazsınız. Tabii heryerde aynı şifreyi kullanmıyorsanız.

Mail patlamasındaki sebep ister msn olsun ister olmasın işin forward maillere yansıdığı bi gerçek ve forward maillerin de spam yapan kişi ve kurumlara... oluşturdukları asılsız ve/ve ya manevi duygularımıza hitap eden e-postaları yayarak rahatça, fazla çaba sarfetmeden e-posta adreslerini toplamaktalar. Bu yüzden özellikle forward yaparken alıcı isimlerini BCC kısmına yazmaya dikkat etmeliyiz. Hotmail kullanıyorsanız pencerin sağ üst tarafında, cc ve Bcc yi göster şeklinde bir link bulumnmaktadır. Bir de reply kısmında da belirtildiği gibi gönderene ait bilgileri, reklam ve benzeri gereksiz yazıları temizleyerek göndermeliyiz.
Yukarı Dön
Nasa-Mehmet Açılır Kutu Gör
Moderatör
Moderatör


Kayıt Tarihi: 10-Mart-10
Konum: Türkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 1993
  Alıntı Nasa-Mehmet Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: E- Mail Nasıl Gönderilir
    Gönderim Zamanı: 07-Eylül-11 Saat 23:26
genel bilgilendirme için teşekkür ederizClap
Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama