ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Network ve Güvenlik
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri



 


ADSL


ADSL Teknik Servis


Gigabit Ethernet ve Fiber Optik Kablolar

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz




Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
admin Açılır Kutu Gör
Admin
Admin


Kayıt Tarihi: 01-Ekim-03
Konum: Turkiye
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 150
  Alıntı admin Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Gigabit Ethernet ve Fiber Optik Kablolar
    Gönderim Zamanı: 30-Kasım-06 Saat 00:23

Gigabit Ethernet ve Fiber Optik Kablolar

Yilllar boyunca F/O kablolarin networklere limitsiz bant genisligi sagladigi ve konvensiyonel olarak omurga hatlarinda özellikle yüksek hizli data transmisyonu için ideal bir çözüm oldugu düsünüldü ve hala öyle sanilmaktadir.

Ancak bu kani Gigabit Ethernet 1 GBps. Ve ATM 2.5 GBps. protokollerinin gelismesi ve yayginlaşmasiyla degismeye başladi. Zira, bugüne kadar özellikle kampus uygulamalarinda çok yaygin olan FDDI protokolüne uygun olan 62.5 nm. Multimode Fiber kablolar, bu yeni teknolojilerde ciddi sorunlar çikarmaya baslamiştir.

Fiber Optic kablolardaki en önemli parametrelerin (her sistem için geçerli) zayiflama ve kayip olmasina ragmen, simdilerde herkes band genisligine önem vermektedir. Ancak bugün birçok uygulamada bulunan F/O omurgalar, kisa mesafelerde bile yüksek hizli komünikasyon için gerekli band genisligini saglayamamaktadir.

Mevcut LAN omurgalarında, Uluslararasi Gigabit Ethernet Komitesi tarafindan uygun bulunan Maximum mesafe yalnizca 275 m. olup, gerçekte Fiber Optik omurgalar bu mesafenin üzerinde kullanilmaktadir. Bu durumda tercih daha pahali bir sistem oluşturma pahasina da olsa Singlemode Fiber Optik’e kaymaktadir.

Neden Multimode Fiber Optic ?
Multimode Fiber Optic kablolarin LAN uygulamalarinda çogunlukla tercih edilmesinin nedenlerinden önde geleni, baslangiçtan itibaren switchler arasinda, switch-server arasında yada switch hub arasında oluşturulan tüm omurgalarda, multimode fiber bir “Multiline Enformasyon Highway” diye tabir edilen ideal yol olusturmasidir.
Diger avantajlarina gelince; Multimode son derece ucuz LED (Light Emitting Diod) kullanarak, Singlemode için gerekli Laser Transceiver’a göre 4-5 kat daha ucuz olmasi, Montaj isleminin Singlemode Fiber’e göre kolay ve hemen tüm Fiber Optic entalasyonu yapanlarca hizli bir sekilde yapabilmesidir. Ancak tüm bunlara ragmen yüksek hizlarda ciddi bir mesafe
problemi tasimakta ve yinelersek Gigabit ve ATM teknolojileri için sorun olmaktadir.

Gigabit Ethernet ve ATM için Max. Fiber Optik Kablo Boyu Nedir?

Singlemode Fiber kablolarin her tür LAN problemini çözdüğü birçok biçimde söylenebilir. Ancak Multimode kabloya göre sistemin biraz daha pahaliya mal olacagi da açiktir. Alternatif ise Multimode Fiber’de kalmak veya yeni bir laser tranceiver kullanarak kapasiteyi arttırmak olabilir. Gigabit Ethernet standatlarinin saptandigi tarihlerde maksimum iletisim mesafesi Multimode Fiber Optik kablo ile 300m. olarak belirlenmis idi. Ancak testler sonunda bu mesafenin 260m. oldugu görülmüstür. Bugün için ise net olarak Gigabit Ethernet iletişim mesafeleri, 850 nm fiber için 275m. ve 1300nm. fiber için 550m. olarak belirlenmistir. Bu mesafeler ATM (2.5 Gbps) için yalnizca 100m.’ye düsmektedir.

 

Yukarı Dön



 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör



Bu Sayfa 0,109 Saniyede Yüklendi.

DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri





Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama