ADSL Teknik Servis Ana Sayfa
Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Bilgisayar > Network ve Güvenlik
  Aktif Konular Aktif Konular
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş


DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri 


ADSL


ADSL Teknik Servis


Dns nedir? Ne işe yarar?

 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Mesaj
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Misafir Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
  Alıntı Misafir Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Dns nedir? Ne işe yarar?
    Gönderim Zamanı: 06-Mart-06 Saat 13:51

IP adresi (IP numarası), akılda zor tutulur rakamlardan oluştuğu için, sembolik adres (Domain name) geliştirildi. Hatırlanması zor IP numaraları yerine, adresledikleri yeri anlatan sözcük ve kısaltmalardan oluşan sembolik adresler ile, istenilen yere ulaşmak çok daha kolaydır.

Örneğin sembolik adresler ile IP adresleri bir tabloda tutup, ikisini birbirine eşleyen program almak istediğiniz bilginin sembolik adresinin elinizde olduğunu varsayalım (tmbilisim.com) Siz bu adresi bilgisayarınıza girdiğinizde, ilk olarak bu adresin sizin servis sağlayıcınızın DNS’inde olup olmadığına bakılacaktır. Eğer bulunamazsa, sembolik adres Amerika’daki ana merkezde bulunan Internic DNS’ine sorulup, ona karşılık gelen IP adresi size ulaştırılacaktır. Bu IP adresinde bulunan bilgiler servis sağlayıcı firmanız tarafından size ulaştırılacaktır. Aşağıdaki grafikte bu örneği görebilirsiniz. DNS’lerde her adres çeşitli kategoriler altında toplanır. veya bilgisayarlara DNS (Domain Name Server) adı verilir.

Arkadaşlar dns adresnini ne işe yaradığını anlattım.Dns sembolik adresler olduğundan dolayı ve kısaltmalardan dolayı önemli yeri vardır networkta..... saygılar herkese kolay gelsin..

Yukarı Dön Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu GörBu Sayfa 0,094 Saniyede Yüklendi.

DigiNet, Digiturk İnternet Paketleri

Adsl Kota | Firma Ekle | Digiturk | Maliye Borç Sorgulama